Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek spolukandiduje na titul Evropské hlavní město kultury 2026

Frýdek-Místek spolukandiduje na titul Evropské hlavní město kultury 2026. Usilovat o titul bude společně s městy Žilina a Bielsko-Biala. Úspěch by mohl otevřít možnosti na získání evropských dotací pro velké projekty. Jako je například rekonstrukce Národního domu a přístavba Nové scény.

Frýdek-Místek žije během roku řadou velkých kulturních akcí. I díky tomu se město rozhodlo spolukandidovat na titul Evropské hlavní město kultury. Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili Memorandum o spolupráci s Žilinou, která díky dalším spolukandidátům v Česku a Polsku zvětšuje šanci na úspěch.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Schválení memoranda o spolupráci při kandidatuře na Evropské město kultury je velká příležitost pro město. Dokázala to i ta široká podpora, kterou toto memorandum v zastupitelstvu našlo."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Spolupráce s partnerskými městy Žilinou a Bielsko-Biala je dlouhodobě dobrá. Rozhodli jsme se proto i dále pokračovat, a to ve formě memoranda o kandidatuře na Evropské město kultury 2026, do kterého se Žilina hlásí. Podporujeme tak, že projekty, které by měly vznikat na území Žiliny, budou vznikat i na území Frýdku-Místku. Z našeho rozpočtu budou hrazeny pouze projekty, které budou realizovány na našem území."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já osobně to vnímám jako velkou příležitost pro město. A zejména je to příležitost pro to, abychom opravili Národní dům, opravili Moravia Banku, ze které může vzniknout městská galerie a otevřeli cestu přístavbě nového objektu dvousálového divadelního sálu u Národního domu. A v případě, že to memorandum by bylo naplněno a my bychom uspěli spolu s Žilinou a městem Bielsko-Biala, tak se otevírají obrovské příležitosti k získání dotací na tyto investiční akce."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Evropské město kultury je zajisté velkým přínosem pro město, protože na něj může navázat řada dlouhodobých projektů. Hlavně co se týče uměleckého vyžití ve městě, kulturních projektů, divadelních představení, a tak dále."
Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku/Piráti/: "Připravujeme i další projekty, například zprovoznění prostor Přádelny Osmičky pro sezónní kulturní provoz, textilní online muzeum a dočasné výstavy textilního umění, Letní školu architektury, rezidentní platformu Art and science zaměřenou na projevy a působení vody v Beskydech, Zero waste festival týkající se recyklace, instalace a performance ve veřejném prostoru a další akce, na kterých se budou podílet Kultura FM, Městská knihovna, Turistické informační centrum a místní partnerské organizace."

Frýdek-Místek se také zapojí do přeshraničního programu, např. prezentace udržitelného designu z regionu Beskydy, přehlídky animovaných filmů a koncertů živé hudby k nim nebo mobilního festivalu fotografie.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyKrajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje - pracoviště RZ Cyrilka
Čeladná
od 17 300 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Lesní mateřská škola Malina z. s. - Komorní Lhotka
Komorní Lhotka
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail