Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cestující bez dotované roční jízdenky zaplatí za jízdu MHD ve Frýdku-Místku dvojnásobek

Cestující ve frýdecko-místecké MHD si připlatí za jednorázové jízdenky dvojnásob. Zdražení přichází po více než deseti letech, kdy byla místní MHD cenově beze změn. Dotovaná jízdenka, kterou využívají obyvatelé města za 1 korunu na rok dál zůstává.

Jednorázové jízdenky v hodnotě deset korun za jednu jízdu využívá ve Frýdku-Místku přibližně 20 procent všech cestujících. Jde o doplňkovou službu, kterou využívají především nepravidelní návštěvníci města nebo obyvatelé, kteří si nechtějí nebo nemohou zakoupit zvýhodněné časové jízdné. Od 12. prosince čeká tyto cestující dvojnásobné zdražení.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Já bych chtěl hlavně zdůraznit, že zdražujeme pouze základní jednoduché jízdné. Z deseti korun na dvacet korun. Tohle jízdné využívá minimum pasažérů, cestujících. Jsou to většinou přespolní nebo lidé, kteří používají autobus jednou za čas, za půl roku například."

Dlouhodobé časové jízdné, které využívá dalších 80 procent obyvatel Frýdku-Místku a těch, kteří na něj mají nárok, se úprava cen nedotkne.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme měli v koalici shodu, že chceme zachovat to dotované jízdné, ten roční kupón za jednu korunu. Což je to, čemu se u nás ve Frýdku-Místku říkalo MHD zdarma. Ale ta MHD zdarma samozřejmě není. Ta nás stojí 137 milionů korun ročně. Což je třeba 8 procent rozpočtu města. A ta cena už je neudržitelná."

Město by mělo díky zvýšení ceny základního jízdného uspořit ročně zhruba 5 až 7 milionů korun.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Je třeba říct, že jízdné ve Frýdku-Místku se nezdražovalo 12 let. A i tehdy se zdražovalo ze sedmi korun na 10. Není to složitá matematika. Toto jízdné takto nevychází a cena 20 korun je cena, kterou mají za základní tarif, za tuto jednoduchou jízdenku i obce a města v okolí, v kraji, ale i v republice."

Dalším důvodem ke zdražení je v poslední době neustále rostoucí cena pohonných hmot.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Většina autobusů ve Frýdku-Místku jezdí na CNG a víme, sledujeme nárůst cen. CNG je nyní až 350 procent. Ono se to asi vrátí na třeba 200 procent zdražení v příštím roce, ale my na to prostě musíme reagovat."

Případné zdražování cen jízdného je ožehavým tématem i v řadě dalších měst v Moravskoslezském kraji. Frýdek-Místek byl první, který to už oficiálně oznámil.

Nahlásit chybu

K tématu

Opavská MHD od září zlevní

Opavané budou jezdit hromadnou dopravou levněji. Tedy děti, studenti a pak také lidé nad 65 let. Schválili to na svém červnovém zasedání zas...


Nejčtenější zprávy