Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti ve Frýdku-Místku uklidili břehy řeky Ostravice

S pytli na odpadky prošli břehy řeky Ostravice ve Frýdku-Místku od mostu k mostu. Netradiční úklidová četa byla tentokrát složená ze studentů různých škol ve městě a pomohli jim také senioři. Úklid proběhl na základě ankety, ve které občané žádali o větší čistotu města.

S heslem „Mosty spojují nejen břehy“ se podél řeky Ostravice ve Frýdku-Místku sešli studenti čtyř zdejších středních škol a také zástupci Centra aktivních seniorů. Společně se pak pustili do úklidu různých odpadků.

Pavel Carbal, pedagog Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Komunitní akce velmi vítáme a že si myslím, že to vytvoří pouto té mládeže ke svému městu a taky, že jim nebude lhostejná ta starost o životní prostředí."
Petr Solich, ředitel Střední školy řemesel Frýdek-Místek: "Akce je úplně super, protože já jsem rád, že s těmi školami můžeme spolupracovat. Hlavně s paní ředitelkou Malouškovou, kde jsme na jednom areálu, na jednom působišti. Tuto akci oceňuji, protože to spojuje školství jako takové. No a zároveň děláme něco pro město. Tím, že budeme čistit tu řeku Ostravici."
Ilja Maloušková, ředitelka SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Ten vztah se musí učit pomaličku, protože ne všichni jsou vedeni takhle, aby se k té společnosti a k té ekologii chovali. Ve škole je nutno o tom hovořit a takové praktické části, jako třeba dneska, to je taky velmi důležité, aby byly přímo v terénu a aby si to ohmataly. Že ten odpad patří opravdu někde jinde, a ne do přírody anebo na nějaké veřejné prostranství."

Akce vzešla ze vzdělávacího programu Varianty organizace Člověk v tísni, do kterého se zapojila Střední, základní a mateřská škola Frýdek-Místek. Součástí něj je projekt Active Citizens, ten má za cíl rozvíjet aktivní občanství pomocí různých komunitních projektů.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Od toho března do současnosti jsme realizovali několik etap v tomto programu. A to od poznávání sebe samých, přes poznávání potřeb spolužáků, poznávání potřeb všech žáků školy, až po poznání potřeb komunity. Vymysleli jsme anketu, která měla pět oblastí."

Péče o čistotu a kvalitu životního prostředí, péče o zlepšování kulturních aktivit, dále sportovních aktivit, setkávání a získávání povědomí o osobách se speciálními potřebami.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Tuto anketu jsme realizovali mezi občany města Frýdku-Místku, vrátilo se nám 235 anketních lístků a jednoznačně největší zastoupení měla oblast číslo jedna. A to je oblast potřeb pro životní prostředí a čistotu ve městě."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Já jsem převzal záštitu nad akcí, která měla říct, co občanům chybí a když jsem ji převzal a vyšlo z toho opravdu, že bychom se měli projít kolem řeky a uklidit, tak jsem tady dneska opravdu i s rukavicemi a chtěl bych alespoň chvíli se té akce zúčastnit předtím dalším programem, který budu mít. A jsem rád, že se takové akce konají a věřím, že nejsou poslední."
Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Náš projekt se jmenuje Mosty spojují nejen břehy, to znamená, že nejen ty břehy jsou důležité, ale důležité je právě to spojování těch lidí. Tak, aby aktivní občanství, které je jedním z pilířů demokracie se doopravdy v České republice začalo více a více rozvíjet."

Do projektu se aktivně zapojily také technické služby, které poskytly pytle, ochranné rukavice a zajistily svoz nasbíraného odpadu. Přispěla i nedaleká automobilka, která věnovala drobné dárky pro účastníky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy