Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé na frýdeckém zámku viděli taškařici o tom, jak si masopust dříve užívala šlechta

Trochu jinou prohlídku zažili návštěvníci frýdeckého zámku. V komnatách sledovali masopustní zápletku s nevěrou a na dvorku pak zabijačku vzpurného čuníka.

Markéta Bednárková, programová pracovnice Muzea Beskyd: “Dnes jsme si pro všechny návštěvníky připravili v Muzeu Beskyd takové speciální trochu jiné únorové odpoledne. Jelikož jsme nechtěli uspořádat tradiční masopustní jarmark, protože každoročně pořádáme velikonoční jarmark, tak jsme pro návštěvníky připravili bohatý program. Největším lákadlem pro návštěvníky jsou netradiční masopustní prohlídky aneb, jak se panstvo bavilo právě o masopustu. Celá ta prohlídka návštěvníky vlastně provází zámeckými komnatami, kde se setkají s jeho hraběcí milostí Jiřím III. z Oppersdorfu, který pořádá každoroční sanici. Sanice byla taková zábava šlechty, kdy si pánové vybírali, nebo spíše losovali partnerky do saní a právě to je celou tou zápletkou. S kým pojede jeho žena Barbara Ester? Bude mít hrabě důvod k žárlivosti? A nebo, jak dopadne zámecká hostina, to se návštěvníci dozví právě na této prohlídce. Na závěr zjistí, jestli se podaří řezníkovi polapit čuníka, který mu utekl a zběsile a zvesela pobíhá po frýdeckém zámku.”


Marek Weissbrod, Muzeum Beskyd: “Představuji hraběte Jiřího z Oppersdorfu, což je jeden z majitelů našeho zámku. A tenhle příběh má trošku přiblížit takové předmasopustní veselí, kdy se ta šlechta chystá na oslavy. Měla by to být spíš taková taškařice plná hledání, takový trošku chaos, takový zmatek by to měl být. Vedle mne tady účinkuje moje žena Barbara Ester z Meggau, dále paní hofmistryně Ofka, která řídí ten náš dvůr. Potom je tady pozvaný host hrabě Leopold, pak tady máme služebnou Bětu, máme tady hudebníka a taky nechybí ani řezník a prase.
Anketa: “My jsme přijeli z Ostravy. Přijeli jsme cíleně na tuto prohlídku netradiční o masopustu. Moc se nám to líbilo, perfektně připravené scénky, dobové kostýmy.”
Anketa: “Mi se nejvíc líbilo, jak tam šla ta Ofka a ty princezny.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy