Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci si vyzkoušeli na simulovaném jednání roli zastupitelů Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Vytvořili politické strany a připravili návrhy změn ve Frýdku-Místku. Pak si je také museli prosadit jako opravdoví zastupitelé. Pět desítek žáků ze tří škol ve městě si vyzkoušelo, jaké to je být politiky. Cílem akce bylo učit děti postupně se zapojovat do veřejného prostoru a rozhodování.

Sál zastupitelstva Frýdku-Místku zaplnili školáci, kteří byli pasováni do rolí zastupitelů města. To pro ně společně s neziskovou organizací AGORA připravilo simulované jednání zastupitelstva. V rámci dvoudenního projektu se seznámili s městem a následně pro něj připravili řadu změn.

Pavel Linzer, vzdělávací organizace AGORA CE: "Studenty v rámci toho druhého dne rozdělíme do fiktivních stran v závislosti na tom, které téma je trápí nejvíce nebo které je jim nejbližší a ke kterému chtějí připravit konkrétní návrh. To znamená, že my se studentů zeptáme. A dneska tady máme skupinu, která se věnuje dopravě ve městě, skupinu, která se věnuje problematice zdravotnictví nebo veřejného prostoru."
Josef Kroček, 9.B, 2. ZŠ Jana Čapka, Frýdek-Místek: "Hlavně chybějící přechody, modernizace zastávek a retardéry."  – Víte už kolik na to bude potřeba peněz? – "Nepočítali jsme ještě ty zastávky, ale bez těch zastávek to vycházelo asi 700 tisíc." – Jak těžké to bude podle vás prosadit? - "Tak ty přechody nebude podle mě těžké nějak prosadit. Tam už je snížený chodník. Nejtěžší asi budou ty retardéry, to se musí jednat i s policií, takže to bude největší problém."
Darina Petríková, 6. ZŠ Pionýrů, Frýdek-Místek: "My pracujeme na zdravotnictví ve Frýdku-Místku, jmenujeme se Zdraví pro Frýdek-Místek a pracujeme na tom, aby to tu bylo trochu lepší, protože je tady trošku s tím větší problém." – A čím konkrétně se teďka zabýváte? – "Především se zabýváme dětským oddělením ve Frýdku-Místku. To je asi to hlavní."
Richard Kaňok, 9.B, 2. ZŠ Jana Čapka, Frýdek-Místek: "Úklid Frýdku-Místku, větší pořádek. Snažíme si udělat akci, kde by se jednou za dva měsíce 6x za rok uklidil."
Ota Dinkov, 5. třída, ScioŠkola Frýdek-Místek: "Pracujeme na zlepšení intervalů semaforů u Albertu."

Školáci své návrhy konzultovali s reálnými zastupiteli, kteří jim radili, jak je správně připravit a hlavně prosadit.

Markéta Ubíková (Piráti), zastupitelka Frýdku-Místku: "Já myslím, že to je jedna z důležitých věcí, ukázat dětem, že ony mohou v budoucnu spolurozhodovat o tom, jak bude město vypadat. Protože politika je fakt úplně každodenní věc. My někdy máme pocit, že politika je daleko, někde v Praze, v Bruselu, ale ona je tady. To, kde je lavička, kde je zastávka, jestli se uklízí kolem řeky, to je všechno politika. A ony se to tady učí."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já musím říct, že jsem velmi příjemně překvapen tím, jak studenti jsou všímaví. Opravdu když jsem si je obešel ty skupinky a prošel jsem si ty problémy, které se rozhodli řešit, tak opravdu to jsou problémy, které my řešíme na magistrátu dnes a denně. Od parkování, přes zeleň, úklid odpadků a podobně. Opravdu jsou velmi všímaví a myslím si, že nám tady možná roste další nová generace zastupitelů."
Pavel Linzer, vzdělávací organizace AGORA CE: "Stejně jako z praxe z jiných měst můžu říct, že i ty děti, jim to není jedno, že pro všechno zvednou ruku. Ale když se jim to prostě nelíbí, nějaký návrh jejich kamaráda, takže hlasují proti, takže něco se schválí, něco neschválí, jako v realitě."

Program vyvrcholil samotným zastupitelstvem, které vedl náměstek primátora a trvalo dvě hodiny.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Finance, majetek i rozvoj. Frýdek-Místek má za sebou další zastupitelstvo

14. září 2023 11:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Změny v rozpočtu v podobě schválení různých dotací, hospodaření s majetkem i územní rozvoj. Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou 5. jednání, které přineslo několik důležitých bodů i témata k dlouhé diskuzi.

Dům na Kostikově náměstí chce Frýdek-Místek kvůli nevýnosnosti prodat

14. září 2023 13:58 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek rozhodl o prodeji domu na Kostikově náměstí. Nemovitost s osmi byty a komerčními prostory by se měla prodat ve veřejné dražbě. Důvodem má být špatný stav a nerentabilita výnosů z nájmů. Obavy z prodeje mají nyní současní nájemníci městských bytů.


Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

Včera 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Včera 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili stovky událostí

Včera 21:48, vydáno včera 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečních 18:00 hodin 939 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

Havířov nabízí lidem novou komunikační aplikaci

Pokud chce magistrát v Havířově prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Včera 21:57, vydáno 19. června 2024 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Technické služby Nového Jičína ukázaly svůj areál a úklidové stroje

Novojičínské technické služby uspořádaly den otevřených dveří, veřejnosti zpřístupnily areál střediska zeleně. Ten byl v nedávné době revitalizován. Zájemci si tu mohli prohlédnout nové haly a techniku, která pomáhá udržovat město upravené.

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

19. června 2024 11:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Festival Sweetsen fest oslavil 20 let. Ve Frýdku-Místku bavil všechny generace

Sweetsen fest letos oslavil 20 let. Za tu dobu se z něj postupně stal největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. Letos akce nabídla více než 100 programových bodů.

Školáci si vyzkoušeli na simulovaném jednání roli zastupitelů Frýdku-Místku
Vydáno 16. května 2022 13:17, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Vytvořili politické strany a připravili návrhy změn ve Frýdku-Místku. Pak si je také museli prosadit jako opravdoví zastupitelé. Pět desítek žáků ze tří škol ve městě si vyzkoušelo, jaké to je být politiky. Cílem akce bylo učit děti postupně se zapojovat do veřejného prostoru a rozhodování.

Sál zastupitelstva Frýdku-Místku zaplnili školáci, kteří byli pasováni do rolí zastupitelů města. To pro ně společně s neziskovou organizací AGORA připravilo simulované jednání zastupitelstva. V rámci dvoudenního projektu se seznámili s městem a následně pro něj připravili řadu změn.

Pavel Linzer, vzdělávací organizace AGORA CE: "Studenty v rámci toho druhého dne rozdělíme do fiktivních stran v závislosti na tom, které téma je trápí nejvíce nebo které je jim nejbližší a ke kterému chtějí připravit konkrétní návrh. To znamená, že my se studentů zeptáme. A dneska tady máme skupinu, která se věnuje dopravě ve městě, skupinu, která se věnuje problematice zdravotnictví nebo veřejného prostoru."
Josef Kroček, 9.B, 2. ZŠ Jana Čapka, Frýdek-Místek: "Hlavně chybějící přechody, modernizace zastávek a retardéry."  – Víte už kolik na to bude potřeba peněz? – "Nepočítali jsme ještě ty zastávky, ale bez těch zastávek to vycházelo asi 700 tisíc." – Jak těžké to bude podle vás prosadit? - "Tak ty přechody nebude podle mě těžké nějak prosadit. Tam už je snížený chodník. Nejtěžší asi budou ty retardéry, to se musí jednat i s policií, takže to bude největší problém."
Darina Petríková, 6. ZŠ Pionýrů, Frýdek-Místek: "My pracujeme na zdravotnictví ve Frýdku-Místku, jmenujeme se Zdraví pro Frýdek-Místek a pracujeme na tom, aby to tu bylo trochu lepší, protože je tady trošku s tím větší problém." – A čím konkrétně se teďka zabýváte? – "Především se zabýváme dětským oddělením ve Frýdku-Místku. To je asi to hlavní."
Richard Kaňok, 9.B, 2. ZŠ Jana Čapka, Frýdek-Místek: "Úklid Frýdku-Místku, větší pořádek. Snažíme si udělat akci, kde by se jednou za dva měsíce 6x za rok uklidil."
Ota Dinkov, 5. třída, ScioŠkola Frýdek-Místek: "Pracujeme na zlepšení intervalů semaforů u Albertu."

Školáci své návrhy konzultovali s reálnými zastupiteli, kteří jim radili, jak je správně připravit a hlavně prosadit.

Markéta Ubíková (Piráti), zastupitelka Frýdku-Místku: "Já myslím, že to je jedna z důležitých věcí, ukázat dětem, že ony mohou v budoucnu spolurozhodovat o tom, jak bude město vypadat. Protože politika je fakt úplně každodenní věc. My někdy máme pocit, že politika je daleko, někde v Praze, v Bruselu, ale ona je tady. To, kde je lavička, kde je zastávka, jestli se uklízí kolem řeky, to je všechno politika. A ony se to tady učí."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já musím říct, že jsem velmi příjemně překvapen tím, jak studenti jsou všímaví. Opravdu když jsem si je obešel ty skupinky a prošel jsem si ty problémy, které se rozhodli řešit, tak opravdu to jsou problémy, které my řešíme na magistrátu dnes a denně. Od parkování, přes zeleň, úklid odpadků a podobně. Opravdu jsou velmi všímaví a myslím si, že nám tady možná roste další nová generace zastupitelů."
Pavel Linzer, vzdělávací organizace AGORA CE: "Stejně jako z praxe z jiných měst můžu říct, že i ty děti, jim to není jedno, že pro všechno zvednou ruku. Ale když se jim to prostě nelíbí, nějaký návrh jejich kamaráda, takže hlasují proti, takže něco se schválí, něco neschválí, jako v realitě."

Program vyvrcholil samotným zastupitelstvem, které vedl náměstek primátora a trvalo dvě hodiny.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000031414/skolaci-si-vyzkouseli-na-simulovanem-jednani-roli-zastupitelu-frydkumistku