Sál zastupitelstva Frýdku-Místku zaplnili školáci, kteří byli pasováni do rolí zastupitelů města. To pro ně společně s neziskovou organizací AGORA připravilo simulované jednání zastupitelstva. V rámci dvoudenního projektu se seznámili s městem a následně pro něj připravili řadu změn.
Pavel Linzer, vzdělávací organizace AGORA CE: "Studenty v rámci toho druhého dne rozdělíme do fiktivních stran v závislosti na tom, které téma je trápí nejvíce nebo které je jim nejbližší a ke kterému chtějí připravit konkrétní návrh. To znamená, že my se studentů zeptáme. A dneska tady máme skupinu, která se věnuje dopravě ve městě, skupinu, která se věnuje problematice zdravotnictví nebo veřejného prostoru."
Josef Kroček, 9.B, 2. ZŠ Jana Čapka, Frýdek-Místek: "Hlavně chybějící přechody, modernizace zastávek a retardéry." – Víte už kolik na to bude potřeba peněz? – "Nepočítali jsme ještě ty zastávky, ale bez těch zastávek to vycházelo asi 700 tisíc." – Jak těžké to bude podle vás prosadit? - "Tak ty přechody nebude podle mě těžké nějak prosadit. Tam už je snížený chodník. Nejtěžší asi budou ty retardéry, to se musí jednat i s policií, takže to bude největší problém."
Darina Petríková, 6. ZŠ Pionýrů, Frýdek-Místek: "My pracujeme na zdravotnictví ve Frýdku-Místku, jmenujeme se Zdraví pro Frýdek-Místek a pracujeme na tom, aby to tu bylo trochu lepší, protože je tady trošku s tím větší problém." – A čím konkrétně se teďka zabýváte? – "Především se zabýváme dětským oddělením ve Frýdku-Místku. To je asi to hlavní."
Richard Kaňok, 9.B, 2. ZŠ Jana Čapka, Frýdek-Místek: "Úklid Frýdku-Místku, větší pořádek. Snažíme si udělat akci, kde by se jednou za dva měsíce 6x za rok uklidil."
Ota Dinkov, 5. třída, ScioŠkola Frýdek-Místek: "Pracujeme na zlepšení intervalů semaforů u Albertu."
Školáci své návrhy konzultovali s reálnými zastupiteli, kteří jim radili, jak je správně připravit a hlavně prosadit.
Markéta Ubíková (Piráti), zastupitelka Frýdku-Místku: "Já myslím, že to je jedna z důležitých věcí, ukázat dětem, že ony mohou v budoucnu spolurozhodovat o tom, jak bude město vypadat. Protože politika je fakt úplně každodenní věc. My někdy máme pocit, že politika je daleko, někde v Praze, v Bruselu, ale ona je tady. To, kde je lavička, kde je zastávka, jestli se uklízí kolem řeky, to je všechno politika. A ony se to tady učí."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já musím říct, že jsem velmi příjemně překvapen tím, jak studenti jsou všímaví. Opravdu když jsem si je obešel ty skupinky a prošel jsem si ty problémy, které se rozhodli řešit, tak opravdu to jsou problémy, které my řešíme na magistrátu dnes a denně. Od parkování, přes zeleň, úklid odpadků a podobně. Opravdu jsou velmi všímaví a myslím si, že nám tady možná roste další nová generace zastupitelů."
Pavel Linzer, vzdělávací organizace AGORA CE: "Stejně jako z praxe z jiných měst můžu říct, že i ty děti, jim to není jedno, že pro všechno zvednou ruku. Ale když se jim to prostě nelíbí, nějaký návrh jejich kamaráda, takže hlasují proti, takže něco se schválí, něco neschválí, jako v realitě."
Program vyvrcholil samotným zastupitelstvem, které vedl náměstek primátora a trvalo dvě hodiny.