Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci si vyzkoušeli na simulovaném jednání roli zastupitelů Frýdku-Místku

Vytvořili politické strany a připravili návrhy změn ve Frýdku-Místku. Pak si je také museli prosadit jako opravdoví zastupitelé. Pět desítek žáků ze tří škol ve městě si vyzkoušelo, jaké to je být politiky. Cílem akce bylo učit děti postupně se zapojovat do veřejného prostoru a rozhodování.

Sál zastupitelstva Frýdku-Místku zaplnili školáci, kteří byli pasováni do rolí zastupitelů města. To pro ně společně s neziskovou organizací AGORA připravilo simulované jednání zastupitelstva. V rámci dvoudenního projektu se seznámili s městem a následně pro něj připravili řadu změn.

Pavel Linzer, vzdělávací organizace AGORA CE: "Studenty v rámci toho druhého dne rozdělíme do fiktivních stran v závislosti na tom, které téma je trápí nejvíce nebo které je jim nejbližší a ke kterému chtějí připravit konkrétní návrh. To znamená, že my se studentů zeptáme. A dneska tady máme skupinu, která se věnuje dopravě ve městě, skupinu, která se věnuje problematice zdravotnictví nebo veřejného prostoru."
Josef Kroček, 9.B, 2. ZŠ Jana Čapka, Frýdek-Místek: "Hlavně chybějící přechody, modernizace zastávek a retardéry."  – Víte už kolik na to bude potřeba peněz? – "Nepočítali jsme ještě ty zastávky, ale bez těch zastávek to vycházelo asi 700 tisíc." – Jak těžké to bude podle vás prosadit? - "Tak ty přechody nebude podle mě těžké nějak prosadit. Tam už je snížený chodník. Nejtěžší asi budou ty retardéry, to se musí jednat i s policií, takže to bude největší problém."
Darina Petríková, 6. ZŠ Pionýrů, Frýdek-Místek: "My pracujeme na zdravotnictví ve Frýdku-Místku, jmenujeme se Zdraví pro Frýdek-Místek a pracujeme na tom, aby to tu bylo trochu lepší, protože je tady trošku s tím větší problém." – A čím konkrétně se teďka zabýváte? – "Především se zabýváme dětským oddělením ve Frýdku-Místku. To je asi to hlavní."
Richard Kaňok, 9.B, 2. ZŠ Jana Čapka, Frýdek-Místek: "Úklid Frýdku-Místku, větší pořádek. Snažíme si udělat akci, kde by se jednou za dva měsíce 6x za rok uklidil."
Ota Dinkov, 5. třída, ScioŠkola Frýdek-Místek: "Pracujeme na zlepšení intervalů semaforů u Albertu."

Školáci své návrhy konzultovali s reálnými zastupiteli, kteří jim radili, jak je správně připravit a hlavně prosadit.

Markéta Ubíková (Piráti), zastupitelka Frýdku-Místku: "Já myslím, že to je jedna z důležitých věcí, ukázat dětem, že ony mohou v budoucnu spolurozhodovat o tom, jak bude město vypadat. Protože politika je fakt úplně každodenní věc. My někdy máme pocit, že politika je daleko, někde v Praze, v Bruselu, ale ona je tady. To, kde je lavička, kde je zastávka, jestli se uklízí kolem řeky, to je všechno politika. A ony se to tady učí."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já musím říct, že jsem velmi příjemně překvapen tím, jak studenti jsou všímaví. Opravdu když jsem si je obešel ty skupinky a prošel jsem si ty problémy, které se rozhodli řešit, tak opravdu to jsou problémy, které my řešíme na magistrátu dnes a denně. Od parkování, přes zeleň, úklid odpadků a podobně. Opravdu jsou velmi všímaví a myslím si, že nám tady možná roste další nová generace zastupitelů."
Pavel Linzer, vzdělávací organizace AGORA CE: "Stejně jako z praxe z jiných měst můžu říct, že i ty děti, jim to není jedno, že pro všechno zvednou ruku. Ale když se jim to prostě nelíbí, nějaký návrh jejich kamaráda, takže hlasují proti, takže něco se schválí, něco neschválí, jako v realitě."

Program vyvrcholil samotným zastupitelstvem, které vedl náměstek primátora a trvalo dvě hodiny.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy