Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historické slavnosti ve Frýdku-Místku představily život zbojníků z dob Marie Terezie

Šermířské souboje, jízdy na koních, střelba z historických zbraní. Nejen to měli možnost tradičně o víkendu vidět návštěvníci Historických slavností ve Frýdku-Místku. Letošní ročník měla téma Po zbojnických chodníčcích. Představil tak hlavně život zbojníků na moravské i slovenské straně Beskyd.

Historické slavnosti začaly v sobotu večer průvodem z frýdeckého náměstí do Parku pod zámkem. Následovala ohňová show, reje tanců a šermířské turnaje.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Letošní Historické slavnosti mají téma Po zbojnických chodníčcích. A je to téma příznačné i pro město Frýdek-Místek, vzhledem k historii zbojníků Ondráše a Juráše. A celý program je laděný do období od Marie Terezie, to znamená od 16. do 18. století."
Marek Tichý, koordinátor historických souborů: "Kdy tady na tomto místě řádili bandy lumpů a loupežníků. A to jak z jedné strany Beskyd, myslím tím pověstného Ondráše a Juráše, ale i z druhé strany Jura Jánošíka. A tak jsme prakticky tento ročník vystavěli tak, ať se lidé podívají na vojáčky, kteří honili tyto nešťastníky po horách. Máme tady soubory i ze Slovenska, z druhé strany Beskyd."

Návštěvníci mohli vidět rytířské a vojenské tábory, dobové zbraně i zbroj.

Lenka Vašková, mluvčí Kultury F-M: "Uvidí zde ukázky hulánů a husarů na koních v dobových kostýmech, přehlídka kostýmů nejrůznějších zbojníků z moravské i slovenské strany Beskyd, šermířská klání a spousta dalšího tematického programu. Jako například práskání bičem, mluví se tady o portáších, což jsou strážci hranic. Povídání o ovečkách na Salaši a podobně. Součástí jsou také různé hry pro malé i velké. Jako házení klády a podobně, přeskakování na konících a tak dále."
Anketa: 1.) "Libí se nám, děkujeme." 2.) "Já jsem tady nikdy na tom nebyl, i když bydlím tady kousek. Ale prostě mě to nějak nelákalo, ale piráti byli úplně úžasní." 3.) "Určitě, moc se mi líbí. Byla jsem kdysi, ale je vidět, že se hodně změnilo, taková modernizace." – Co se vám zatím nejvíce líbilo? – "Asi, jak tady byli předtím ti piráti, ten šermířský souboj, to bylo fajn." 4.) "Jízdy na koních, střelba ze starověkých zbraní a já si myslím, že je to zasloužené ta popularita."

Nechybělo bohaté občerstvení, ukázky lidových řemesel i regionální gastronomie. Vstup na akci byl tradičně zdarma a pořádalo ji město Frýdek-Místek prostřednictvím Kultury F-M.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy