Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nové kulturní centrum ve Frýdku-Místku není aktuálně priorita. Město se připravuje na energetickou krizi

Realizace projektu nového kulturního centra ve Frýdku-Místku není v současné době priorita. Shodli se na tom koaliční partneři, kteří se aktuálně chtějí zaměřit na zajištění rezerv pro řešení případné energetické krize. S myšlenkou vybudovat nový sál a opravit Národní dům s bývalou záložnou, počítají do budoucna.

Město Frýdek-Místek má hotovou studii na výstavbu nového divadelního sálu, který vytvoří po propojení s Národním domem a budovou bývalé záložny nové kulturní centrum.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V rámci této studie jsme upravili celý ten projekt tak, aby byl opravdu funkční a abychom dosáhli výrazného snížení celkové ceny. Tu studii zadal ještě můj předchůdce. V průběhu zpracování té studie docházelo ke změnám, které, jak už jsem řekl, výrazně snižovaly cenu celého toho objektu."

Divadelní sál, který městu chybí, měl původně vzniknout v kině Petra Bezruče po rozsáhlé rekonstrukci. Přístavba Národního domu se sálem pro 450 diváků a druhým menším sálem se stovkou míst je ale pro město výhodnější z hlediska provozních nákladů.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bývalé kino, které se nabízelo, není vhodné. Což potvrdili i nezávislí experti a další pracovníci v kultuře."

Plán je tedy dvě budovy opravit a jednu přistavět. V současné ekonomické situaci se ale vedení města rozhodlo, že projekt dá prozatím stranou.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Nicméně situace je taková, že v době ekonomické nestability, turbulence cen stavebních prací a růstu energií, jsme se rozhodli, že v tento okamžik odložíme velké investiční akce."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dneska říkáme, že v této době stavět velké projekty nemá smysl. Takže se snažíme pokračovat ve stavbách, které jsou nezbytně nutné. To znamená strategická infrastruktura, dělat opravy bytového fondu, silnic, chodníků a budeme v tom dále pokračovat."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Cítím nejenom já, ale všichni ve vedení města, že musíme stát za svými občany a opravdu časy které nás čekají nemusí být opravdu lehké. Potřeby občanů jsou důležitější a rezervy, které máme vytvořené, budeme mít jako zadní kolečka, jako pojistku. Abychom opravdu zvládli vyřešit potřeby škol, školek, sportovních klubů, našich příspěvkových organizací, domovů pro seniory, hospice a podobných velice potřebných zařízení, které mají samozřejmě prioritu."

Nová scéna se tak bude řešit v budoucnu a musí se na ni najít peníze.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Budování Nové scény je velmi závislé na získání případných individuálních dotací nebo využití dalších dotačních titulů. Protože se jedná o významnou stavbu, kterou město samo financovat nemůže, takže budeme shánět dotační peníze. Tak aby mohla být tato budova vybudována."
Jakub Tichý (Piráti), radní Frýdku-Místku: "Znovu musím zdůraznit, že budeme hledat model financování stejný, jako je obvyklé i u jiných významných staveb v Moravskoslezském kraji. To znamená, tu stavbu nemůže financovat výhradně město. Je samozřejmě závislá i na spoluúčasti kraje potažmo státu, patrně prostřednictvím Ministerstva kultury. Zadruhé je třeba znovu zdůraznit, že ty částky, které se někdy objevují v médiích, dvě miliardy a podobně, jsou zcestné. Rozhodně nejde o takto vysokou investici. Bavíme se o stovkách milionů, což ale samozřejmě nejde v tuto chvíli blíže specifikovat, protože z projektová dokumentace se stále připravuje."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chci také vyvrátit dezinformační kampaň, že pouze Nová scéna, jeden z těchto objektů, bude stát dvě miliardy, je to nesmysl."

Přístavba by měla podle studie předběžně vyjít na 348 milionů a rekonstrukce Národního domu s bývalou záložnou dohromady na 391 milionů.

Nahlásit chybu


K tématu
SCAN LINE s. r. o. - Třinec
Třinec
od 33 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail