Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O složení zastupitelstva ve Frýdku-Místku rozhodlo 37 procent voličů

Volební výsledky ve Frýdku-Místku byly výjimečné v tom, že zde nezvítězila strana, která by měla celostátní zastoupení. Jako tomu bylo ve většině velkých měst napříč krajem i republikou. Výsledky Pirátů a komunistů naopak kopírovaly spíše celostátní trend.

K volbám ve Frýdku-Místku přišlo přes 37 procent voličů. Většina z nich odevzdala svůj hlas hnutí, které se do vedení města dostalo na základě převratu na jaře loňského roku. Byť s ním už v minulosti nějaké zkušenosti mělo.

Lukáš Vomela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: "Určitě je to velice atypické už jenom tím, že zvítězila nějaká místní formace, která byla na prvním místě a má určitý náskok nad celoparlamentními stranami. Toto by se dalo považovat za poměrně dost velký úspěch, a tak trochu jistou anomálii v Moravskoslezském kraji. Svědčí to zejména o popularitě místního lídra, který skutečně dokázal navzdory turbulentnímu vývoji, kterým byl zejména rok 2021, tak dokázal skutečně přesvědčit voliče o tom, že změna na pozici primátora byla spíše volbou k lepšímu."

Naopak Piráti a komunisté se do nového zastupitelstva města nedostali. V dosluhujícím přitom mají ještě 4 a 3 členy.

Lukáš Vomela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: "Já si myslím, že v obou případech, zejména u komunistů tady je takový celorepublikový trend oslabování Komunistické strany. Co se týká Pirátů, tak oni byli v některých městech úspěšní, nicméně v celém Moravskoslezském kraji měli poměrně dost mizivé volební zisky. A to i v případech těch měst, kam byli schopni se probojovat do zastupitelstev."

Nyní bude vše záležet na tom, jakým způsobem se poskládá vedení. Oficiálně zatím probíhá jednání mezi třemi uskupeními.

Lukáš Vomela, politolog, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: "Jde o to, jak moc se dokáží místní politikové mezi sebou domluvit. Máte případy třeba opravdu velmi úspěšných koalic, byť jsou širší, ale ano, máte pravdu, jednodušší je, že pokud je méně politických stran, že ta politická soutěž je přehlednější. I pro voliče, ale pro ně samotné také. A to, jestli je nějaká politická strana nejsilnější, to znamená, má nejvíce mandátů, ale sama nedosahuje, řekněme té nadpoloviční většiny v zastupitelstvu, tak prakticky může být kdykoliv obejita."

Variant je tak několik. Současná koalice se upraví. Nebo může vzniknout úplně jiné vedení, případně je tady také možnost menšinové vlády, kdyby se například jednající strany mezi sebou nedomluvily.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy