Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sdílené koloběžky budou mít v některých místech Frýdku-Místku sníženou rychlost

Sdílené koloběžky budou na některých místech Frýdku-Místku jezdit pomaleji. Město se dohodlo s provozovatelem na přidání dalších zón, kde se maximální rychlost automaticky sníží na 15 km/h. Cílem je zajistit bezpečnost hlavně pro chodce na frekventovaných místech.

Ve Frýdku-Místku přibyly zóny omezují rychlost pro sdílené koloběžky. Jejich běžná maximální rychlost je 25 km/h. Celkem na šesti místech ve městě už budou ale jezdit pomaleji.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Společnost Bolt, která provozuje provoz elektrokoloběžek ve Frýdku-Místku je většinou nakloněna těm návrhům, které jsou ze strany města a také i občanů. Takže se nám podařilo teď vyjednat s nimi snížení rychlosti. Jak v městských památkových zónách, tak zároveň v lokalitách, kde se pohybují senioři. Tak, aby nedocházelo k častým střetům chodce s tou koloběžkou. Nicméně i nadále s nimi budeme komunikovat, abychom v některých částech města tu rychlost postupně snižovali. Dle požadavků, jak nám budou chodit nadále."

Nově byla zařazena místa kolem Centra aktivních seniorů, domova i penzionu pro seniory a rekreační oblast Olešná. Do skateparku navíc koloběžky vůbec nevjedou. Sdílené koloběžky fungují ve městě už druhým rokem.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Spolupráci, jako takovou jsme navázali jenom na základě výměny informací. Protože my jako takovou tu službu nepovolujeme. Můžeme ji pouze v některých částech města odůvodněně zakázat. Takže jsme šli cestou takovou, že budeme tolerovat koloběžky zaparkované ve stojanech na kola."

Stojany jsou z větší části vlastněné městem, spadají do městského mobiliáře.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud by se objevovaly parkovací místa jinde, tak bychom s nimi komunikovali jejich zrušení nebo případně, aby je přemístili. Tak, aby právě koloběžky nevadily na chodnících, cestách, různých místech, kde by být neměly. Samozřejmě se objevují často stopy vandalismu. Tak jsme i jednali s provozovatelem koloběžek, aby co nejvíce zabezpečil koloběžky. Právě v těch stojanech, aby s nimi nebylo možné odjet."

V rámci sdílené dopravy podporuje město modrá kola společnosti Nextbike. Ta má aktuálně vysoutěžený provoz na dva roky a ve spolupráci s městem dává 15 minut jízdy zdarma.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Čím dál tím více spolupracujeme s nimi. Lokace stojanů, přemísťování kol ve městě, abychom to co nejvíce zefektivnili. Tak, aby byla tato služba co nejvíce uživatelsky příjemná pro ty, co si chtějí půjčit kolo. Teď se velmi často stává, že nenajdou na horní části Frýdku, takže kola se nám koncentrují dole, takže tlačíme na toho poskytovatele, aby ty kola převážel nahoru nebo aby i ti uživatelé více využívali kola na jízdu do kopce."

Nextbike proto zavedl novinku. Cyklisté, kteří si vyšlápnou do kopce ke kulturnímu domu, k evangelickému kostelu nebo na ulici E. Krásnohorské či k nemocnici, mají dalších 15 minut zdarma navíc.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy