Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Památkář zkoumal stěny baziliky ve Frýdku-Místku, čeká ji výmalba

Baziliku Navštívení Panny Marie zkoumal památkář. Zaměřil se na detaily výmalby v historických obdobích od otevření chrámu. Farnost se totiž chystá v příštím roce opět po zhruba padesáti letech baziliku vymalovat. Obecně je cílem vrátit místu původní barokní charakter.

Jemná, ale velmi důležitá práce. Památkář postupně odkrýval jednotlivé vrstvy maleb v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku.

Dalibor Halátek, specialista na restaurování, Národní památkový ústav Ostrava: "Připravuje se velká rekonstrukce vnitřku kostela. A bychom věděli, jaká byla původní barevnost, tak musím udělat sondáž. Takže tady škrabu svým způsobem, kdy odhaluji jednotlivé vrstvy nátěrů a hledám nějaké vazby mezi těmi jednotlivými plochami a snažím se zrekonstruovat, jak kostel mohl vypadat v barokním období."

Už před několika lety začaly průzkumné práce v souvislosti s plánem opravit kryptu a křížovou kapli.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Tak nás to postupně dovedlo až k tomu, k té myšlence vymalovat celý kostel."
Dalibor Halátek, specialista na restaurování, Národní památkový ústav Ostrava: "Jsem na nějakých šedých barevnostech, od béžové, až po oranžovo-zlaté barevnosti hlavic. A uvidíme, teďka se budeme pokoušet najít nějakou barevnost v plochách, abychom k té šedé našli ještě nějakou další."
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Dříve, než zahájíme rekonstrukci, než se vydáme tou cestou těch oprav, tak klademe velký důraz právě na ty průzkumy, které nám mohou odhalit tu historii, ten vývoj té stavby."
Dalibor Halátek, specialista na restaurování, Národní památkový ústav Ostrava: "Pak se to jakoby fotografuje s barevnou škálou, aby se to dalo svým způsobem spojit a byla ta barevnost stálá, protože umělé osvětlení zkresluje barevnost. Takže se to potom nafotí a pak se to graficky zpracuje."
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "V následujících letech máme takové přání. V prvé řadě učinit opravu krypty. Dále potom křížovou kapli, která jev té části presbytáře. A vlastně i sokl, který lemuje celý ten interiér toho kostela. Takže navrátit ten původní vzhled."

Vymalovat tak velké prostory bude velmi náročné. Práce by měly začít příští rok.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Samozřejmě už v minulosti máme záznamy fotografické, když ve 20. až 30. letech minulého století, a potom v 80. letech minulého století, se maloval tento kostel, za pomoci lešení, samozřejmě. A ta metoda, ten postup bude i v dnešní době stejný."

Aktuálně se pracuje na rozpočtech a přípravě pracovního plánu celého projektu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyÚřad práce České republiky, KrP Ostrava, KoP Jablunkov
Jablunkov
od 21 710 do 31 820 Kč/měsíc

Detail

VITALITY CZ, s.r.o. - Bystřice
Bystřice
od 8 100 Kč/měsíc

Detail

Armáda spásy v České republice, z.s. - pracoviště Armáda spásy v ČR, Prevence bezdomovectví Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 29 200 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry