Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé mohou letos ve sbírce Vánoční strom přispět na Hospic Frýdek-Místek

Frýdek-Místek letos opět pořádá tradiční sbírku Vánoční strom. U stromu na náměstí je kasička, kam mohou lidé přispět libovolný obnos. Vybrané peníze využije městský hospic pro pořízení speciálních kyslíkových koncentrátorů, které pomohou klientům s dýcháním a alespoň trochu uleví od potíží.

Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, dobré nálady a také obdarovávání. Na to myslí i ve Frýdku-Místku a tradičně připravují sbírku, do které zapojují veřejnost.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Vánoční strom a adventní trhy nejsou jenom o koncertech, o předvánočním nakupování, ale jako vždy pod vánočním stromem je kasička. A v ní probíhá sbírka každý rok na jiný účel. Letos se vedení města rozhodlo, že tato sbírka přispěje na činnost Hospice, který je výjimkou i v rámci celé České republiky, protože jeho zřizovatelem je město."
Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Jsme samozřejmě rádi, že jsme byli vybráni jako příjemci sbírky vánočního stromu. A výtěžek použijeme na koupi kyslíkového koncentrátoru, který se používá pro pacienty, kteří mají problém s onemocněním plic. Nejčastěji je to karcinom plic, chronická obstrukční plicní nemoc v terminálním stadiu. A každé další onemocnění, které nějakým dalším způsobem ovlivňuje funkci plic."

Jde o přístroj, který koncentruje vzdušný kyslík. Základní veze přístroje stojí kolem 30 tisíc korun. Podle výtěžku jich tak hospic může pořídit i několik.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem přesvědčen o tom, že letošní účel sbírky je vybrán velmi správně. A věřím, že každá koruna přispěje opravdu na dobrou věc."

Loni se ve sbírce vybralo přes 57 tisíc korun pro Český červený kříž, který pořídil automatický externí defibrilátor a sadu tréninkových figurín pro výuku první pomoci.

Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Automatický externí defibrilátor je užitečný pomocník při resuscitaci. Vzhledem k tomu, že je dostupný na čím dál tím více místech, jako v nákupních centrech, na úřadech nebo u Policie České republiky, je důležité při výuce první pomoci s nimi všechny seznámit."

O výuku první pomoci je velký zájem a zdravotníkům při ní pomáhají moderní technologie.

Lumír Balhar, předseda oblastní rady ČČK Frýdek-Místek: "Perfektně vidíme, díky tomu, že ty figuríny jsou chytré a obsahují spoustu elektroniky, tak dokážeme najednou sledovat vícero lidí a kvalitu resuscitace, kterou zrovna provádějí. Se všemi aspekty, včetně umělého dýchání a hloubku stlačování, frekvence a podobně."

Letošní sbírka Vánoční strom potrvá do konce roku. Lidé mohou vhodit peníze přímo do pokladničky u vánočního stromu nebo poslat peníze přímo na účet. A to i přes QR kód.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy