Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek dál jedná o zubní pohotovosti, ve hře může být i vznik nové zubní praxe

Frýdek-Místek dál jedná o možnostech vzniku zubní pohotovosti. Pokud se nedohodne s nemocnicí a krajem, uvažuje o dalších variantách, jak například přilákat do města nové zubaře. Variantou může být i finanční motivace, kterou už město loni připravilo právě na chod možné pohotovosti v nemocnici.

Nedostatek zubařů je stále velký problém, se kterým bojuje řada měst. Ve Frýdku-Místku už dlouhodobě hledají způsob, jak obnovit zubní pohotovost.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro nás je prioritní obnova zubní pohotovosti ve Frýdku-Místku. A může to být buďto ve frýdecké nemocnici nebo to může být jiným způsobem v jiných prostorách. Nicméně pro město je to zásadní. My jsme rádi, že jsme s oblastní stomatologickou komorou v kontaktu a došli jsme k nějaké shodě na podmínkách, za kterých zubaři chtějí tu zubní pohotovost obnovit."

Město vyčlenilo na poskytování této služby milion korun, které ale nemocnice odmítla. Peníze totiž měly jít na výrazné navýšení platů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Město se domluvilo se zubaři a se zástupci stomatologické komory tady ve Frýdku-Místku na tom, že bude platit částku výrazně vyšší a doplácet ji. To znamená částku 2 000 korun na hodinu za práci lékaře. Zubní LPS můžeme provozovat, můžeme ji provozovat za standardních podmínek daných krajem. To jsou podmínky hlavně finanční. 800 korun za hodinu lékaře a 300 korun za hodinu práce sestry."
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: " Je to velmi krátkozraké z pohledu kraje, aby ve Frýdku-Místku stomatologové měli nadstandardní platy, oproti zbytku Moravskoslezského kraje. V lepším případě tam ti stomatologové možná budou chtít jezdit z okolí, tím pádem nám krachne pohotovostní stomatologická služba v okolních obcích a městech. A druhá věc, samozřejmě, když to tedy půjde ve Frýdku-Místku, sice jenom na rok, ale budou to chtít jenom ostatní v tom Moravskoslezském kraji. To znamená, toto není opravdu koncepční řešení."

Kraj je ale ochotný jednat o mírném navýšení odměn za pohotovostní služby.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Proběhla schůzka s koordinátorem stomatologické péče v Moravskoslezském kraji, kde jsme se bavili o tom navýšení. Ta další schůzka proběhne teďka v následujících čtrnácti dnech, kdy my mu sdělíme, co a jak. No a čekáme na to, až nás eventuelně osloví, protože ze strany Moravskoslezského kraje šel asi před měsícem a půl znovu oslovení na stomatology, aby dostáli své zákonné povinnosti a ujali té stomatologické pohotovostní služby ve Frýdku-Místku."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jelikož chceme přilákat i další zubaře, tak jsme otevření jakýmkoliv jednáním pro zubaře, kteří by chtěli rozšířit svoji činnost, otevřít nové ordinace, protože to jsou spojité nádoby. A pokud budeme jednat o nových zubních ordinacích a případně by nedopadla zubní pohotovost v nemocnici, tak můžeme jako město uvažovat o tom, že bychom se případně i pustili do té obnovy jako město samostatně."

Jednou z možností by například mohla být finanční pobídka soukromému zubaři, s podmínkou zajištění udržitelnosti služby po nějaké časové období.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy