Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technické služby ve Frýdku-Místku pořídily nový zametací vůz, čekalo se na něj rok

Technické služby ve Frýdku-Místku pořídily nový zametací vůz za téměř 6,5 milionu korun. Původní stroj uklízel město 15 let a už byl na pokraji své životnosti. Nový zametač pojme až 7 tun materiálu. 14. března startuje ve městě tradiční jarní úklid a blokové čištění ulic.

Úplně nový zametací vůz už se objevuje v ulicích Frýdku-Místku. V současnosti je tím největším z celé flotily čisticích strojů v technických službách.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Nejedná se o úplnou novinku a je to víceméně obměna původního, který byl řádově téměř ze sta procent stejný. V technických službách sloužil 15 let a najezdil přes 400 tisíc motohodin. Tady toto je fakticky stroj úplně totožný, s menšími modernizacemi. Má už certifikaci nejen na PM10, ale i PM2,5."
Tomáš Fišer, řidič zametacího vozu: "Já myslím, že to je výborné, je to nové. Má to silnější turbínu, perfektně to saje, čistí vozovky dobře."
Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Jedná se o samosběrný čisticí stroj, který má i úvodní zkrápění, aby se neprášilo. Má válcový kartáč mezi nápravami, přimetací kartáč. Všechny tyto kartáče ten smetený materiál nametou před sací hubici a sací hubice s výkonem zhruba 10 tisíc metrů krychlových za hodinu je schopna všechno tohle pojmout."

Nákladový prostor má objem sedm metrů krychlových a dokáže tak zamést až 7 tun materiálu.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Tento stroj se používá hlavně na práce takového nejhrubšího zametání. Nebo práce, kdy je zapotřebí na jednom místě smést poměrně velké množství materiálu. Jak to je například nyní po zimním období, kdy se zametají zbytky posypového materiálu. Nebo můžeme tento stroj používat i při opravách silnic, když se zametá zfrézovaný živičný kryt. Případně se tento stroj ještě používá třeba při čištění pouličních vpustí. A to se provádí pomocí sací hubice, která je v zadní části stroje."

Stroj je vyrobený na zakázku v Anglii a čekalo se na něj zhruba rok od objednání. Jeho pořizovací cena vyšla na 6 milionů 400 tisíc korun.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Této velikosti je ten stroj pouze jeden v technických službách. Ten starý opotřebený byl odprodán. A doplňuje flotilu chodníkových zametačů, které jsou dva. Plus k tomu máme ještě jeden speciální městský zametač, takového středního rozměru."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "14. března začne ve Frýdku-Místku jarní úklid. Technické služby po zimě zprovoznily tento velký vysavač, který využijí právě v rámci jarního úklidu. Tento stroj je ideální právě na historické zóny, kde dokáže posbírat všechen drobný nepořádek. Například nedopalky a drobné smetí."

Řidiči by také měli myslet na blokové čistění, které je součástí jarního úklidu. Rozplánovaný harmonogram najdou zájemci na webu města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy