Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technické služby ve Frýdku-Místku pořídily nový zametací vůz, čekalo se na něj rok

Frýdek-Místek |

Technické služby ve Frýdku-Místku pořídily nový zametací vůz za téměř 6,5 milionu korun. Původní stroj uklízel město 15 let a už byl na pokraji své životnosti. Nový zametač pojme až 7 tun materiálu. 14. března startuje ve městě tradiční jarní úklid a blokové čištění ulic.

Úplně nový zametací vůz už se objevuje v ulicích Frýdku-Místku. V současnosti je tím největším z celé flotily čisticích strojů v technických službách.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Nejedná se o úplnou novinku a je to víceméně obměna původního, který byl řádově téměř ze sta procent stejný. V technických službách sloužil 15 let a najezdil přes 400 tisíc motohodin. Tady toto je fakticky stroj úplně totožný, s menšími modernizacemi. Má už certifikaci nejen na PM10, ale i PM2,5."
Tomáš Fišer, řidič zametacího vozu: "Já myslím, že to je výborné, je to nové. Má to silnější turbínu, perfektně to saje, čistí vozovky dobře."
Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Jedná se o samosběrný čisticí stroj, který má i úvodní zkrápění, aby se neprášilo. Má válcový kartáč mezi nápravami, přimetací kartáč. Všechny tyto kartáče ten smetený materiál nametou před sací hubici a sací hubice s výkonem zhruba 10 tisíc metrů krychlových za hodinu je schopna všechno tohle pojmout."

Nákladový prostor má objem sedm metrů krychlových a dokáže tak zamést až 7 tun materiálu.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Tento stroj se používá hlavně na práce takového nejhrubšího zametání. Nebo práce, kdy je zapotřebí na jednom místě smést poměrně velké množství materiálu. Jak to je například nyní po zimním období, kdy se zametají zbytky posypového materiálu. Nebo můžeme tento stroj používat i při opravách silnic, když se zametá zfrézovaný živičný kryt. Případně se tento stroj ještě používá třeba při čištění pouličních vpustí. A to se provádí pomocí sací hubice, která je v zadní části stroje."

Stroj je vyrobený na zakázku v Anglii a čekalo se na něj zhruba rok od objednání. Jeho pořizovací cena vyšla na 6 milionů 400 tisíc korun.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Této velikosti je ten stroj pouze jeden v technických službách. Ten starý opotřebený byl odprodán. A doplňuje flotilu chodníkových zametačů, které jsou dva. Plus k tomu máme ještě jeden speciální městský zametač, takového středního rozměru."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "14. března začne ve Frýdku-Místku jarní úklid. Technické služby po zimě zprovoznily tento velký vysavač, který využijí právě v rámci jarního úklidu. Tento stroj je ideální právě na historické zóny, kde dokáže posbírat všechen drobný nepořádek. Například nedopalky a drobné smetí."

Řidiči by také měli myslet na blokové čistění, které je součástí jarního úklidu. Rozplánovaný harmonogram najdou zájemci na webu města.

Nahlásit chybu


K tématu

Hodně řidičů ve Frýdku-Místku ignoruje zákaz zastavení kvůli blokovému čištění

17. dubna 2023 14:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Enormní nárůst odtažených aut. Taková je aktuální situace v ulicích Frýdku-Místku v průběhu blokového čištění. Pracovníkům technických služeb to pak výrazně komplikuje práci. Jarní úklid je letos ve městě rozplánován do poloviny roku a blokové čištění bude probíhat až do listopadu.

Lidé bez domova budou moci uklízet ve Frýdku-Místku. Za práci dostanou stravenky

11. září 2023 15:50 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé bez domova dostanou možnost se zapojit do úklidu ve Frýdku-Místku. Za odvedenou práci následně dostanou odměnu v podobě stravenek. Město tím chce podpořit zapojení osob bez přístřeší do pracovního procesu a získání pracovních návyků.

Pracovní čety dočišťují důležitá místa ve Frýdku-Místku od sněhu a ledu

Koordinace úklidu sněhu při vývozu odpadů. Ale také například čety v ulicích, které dočišťují frekventovaná a důležitá místa s vysokým pohybem lidí. Novinky, které zavedlo město Frýdek-Místek v zimní údržbě už v loňském roce. A aktuální zima potvrzuje, že systém spolupráce se osvědčuje.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Hasiči z Čeladné připomínají sté výročí založení výstavou

Sezona v Památníku Josefa Kaluse začala po zimní přestávce hned velkou událostí, výstavou ke 100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Čeladné. K vidění je tu i zakladatelská listina a zápis z ustavující schůze z 21. dubna 1924.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Technické služby ve Frýdku-Místku pořídily nový zametací vůz, čekalo se na něj rok
Vydáno 9. března 2023 16:39, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Technické služby ve Frýdku-Místku pořídily nový zametací vůz za téměř 6,5 milionu korun. Původní stroj uklízel město 15 let a už byl na pokraji své životnosti. Nový zametač pojme až 7 tun materiálu. 14. března startuje ve městě tradiční jarní úklid a blokové čištění ulic.

Úplně nový zametací vůz už se objevuje v ulicích Frýdku-Místku. V současnosti je tím největším z celé flotily čisticích strojů v technických službách.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Nejedná se o úplnou novinku a je to víceméně obměna původního, který byl řádově téměř ze sta procent stejný. V technických službách sloužil 15 let a najezdil přes 400 tisíc motohodin. Tady toto je fakticky stroj úplně totožný, s menšími modernizacemi. Má už certifikaci nejen na PM10, ale i PM2,5."
Tomáš Fišer, řidič zametacího vozu: "Já myslím, že to je výborné, je to nové. Má to silnější turbínu, perfektně to saje, čistí vozovky dobře."
Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Jedná se o samosběrný čisticí stroj, který má i úvodní zkrápění, aby se neprášilo. Má válcový kartáč mezi nápravami, přimetací kartáč. Všechny tyto kartáče ten smetený materiál nametou před sací hubici a sací hubice s výkonem zhruba 10 tisíc metrů krychlových za hodinu je schopna všechno tohle pojmout."

Nákladový prostor má objem sedm metrů krychlových a dokáže tak zamést až 7 tun materiálu.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Tento stroj se používá hlavně na práce takového nejhrubšího zametání. Nebo práce, kdy je zapotřebí na jednom místě smést poměrně velké množství materiálu. Jak to je například nyní po zimním období, kdy se zametají zbytky posypového materiálu. Nebo můžeme tento stroj používat i při opravách silnic, když se zametá zfrézovaný živičný kryt. Případně se tento stroj ještě používá třeba při čištění pouličních vpustí. A to se provádí pomocí sací hubice, která je v zadní části stroje."

Stroj je vyrobený na zakázku v Anglii a čekalo se na něj zhruba rok od objednání. Jeho pořizovací cena vyšla na 6 milionů 400 tisíc korun.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Této velikosti je ten stroj pouze jeden v technických službách. Ten starý opotřebený byl odprodán. A doplňuje flotilu chodníkových zametačů, které jsou dva. Plus k tomu máme ještě jeden speciální městský zametač, takového středního rozměru."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "14. března začne ve Frýdku-Místku jarní úklid. Technické služby po zimě zprovoznily tento velký vysavač, který využijí právě v rámci jarního úklidu. Tento stroj je ideální právě na historické zóny, kde dokáže posbírat všechen drobný nepořádek. Například nedopalky a drobné smetí."

Řidiči by také měli myslet na blokové čistění, které je součástí jarního úklidu. Rozplánovaný harmonogram najdou zájemci na webu města.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000036113/technicke-sluzby-ve-frydkumistku-poridily-novy-zametaci-vuz-cekalo-se-na-nej-rok