Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Guláš pro slavnost v Lysůvkách vařili i tamní nadšenci

Frýdek-Místek |

Různé druhy gulášů přilákaly davy návštěvníků na víkendový Gulášfest do Lysůvek. Organizátoři letos připravili 450 porcí, po kterých se během pár hodin doslova zaprášilo. Do vaření se vždy zapojují hasiči, myslivci, sokoli a další nadšenci.

Hřiště ve frýdeckomístecké místní části Zelinkovice-Lysůvky provoněl výborný guláš z různých druhů masa. Akce sklízí tradičně velký ohlas a hned od začátku se tvoří fronty na vynikající jídlo.

Alice Ondračková, předsedkyně Osadního výboru Zelinkovice-Lysůvky: "Jsou to klasické gulášové hody, jmenuje se to Gulášfest. Máme to každý rok, vždycky na poslední sobotu v květnu. A je to od 12:00. Účastní se kdo chce, přijde. Nejsou to jenom místní, přijdou lidé i z dalekého okolí, protože tady jezdí za svými rodinami."
Anketa: 1.) "Guláš jsme měli dneska srnčí, byl výborný. Akce se nám moc líbí, počasí vyšlo." 2.) "Já jsem si dala kančí guláš, je výborný, mohu doporučit. A akce je úplně skvělá. Nemám co říct." 3.) "Měla jsem hovězí, ten byl vynikající. Já dávám na tradici. No a teď potom pivečko, a jsem tady jako každým rokem velice spokojena."

V minulosti tady začínali se 150 porcemi a letos už jich měli na 450 a během pár hodin po začátku bylo vyprodáno.

Alice Ondračková, předsedkyně Osadního výboru Zelinkovice-Lysůvky: "Vaří místní složky, to znamená Sokoli, hasiči, myslivci, cyklistky, pak tady máme takovou mladou skupinku, kteří jsou noví v Lysůvkách, jedná se o třicátníky, kteří se tady nově přistěhovali. A jsou tak akční, že nám uvařili 100 porcí guláše."
Jirka a Martin, Lysůvčané: "Kouzlo přípravy je v tom, že jsme se sešli ve 4 ráno, začali jsme jako dva kamarádi spolu vařit. Jsme zde z Lysůvek, bereme to jako koníček, bavíme se tím. Hlavně ať místním chutná a jsou spokojeni."
Rostislav Balaš, Myslivecký spolek Tetřev Chlebovice: V čem je kouzlo přípravy? – "V práci a v mase. Veškerá zvěřina, záleží, jestli je mladší nebo starší, tak se musí naložit. Tak, aby se odležela, to se musí udělat minimálně 3 až 4 dny dopředu. Potom připravujete cibuli, připravujete vývar z kostí zvěřinových. Kdy využijete prakticky celý ten zvěřinový kus."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že neřešíme v osadních částech například jenom připojení ke kanalizaci, která byla náročná, ale že se konají i takové skvělé akce, které spojují komunitu. A my jako město samozřejmě budeme podporovat tento komunitní život. A věřím, že nejsme tady naposledy. A že to hřiště, osadní výbor, hasiči, sokoli a všichni ostatní, tady budou dál pořádat akce, které budou stát za to." - Jaký byl guláš? Co jste zkusil? - "Já jsem dneska vyzkoušel 3 guláše musím říct, že všechny 3 byly vynikající. Osobně teda musím pochválit kančí."

Na akci byl také program pro děti a živá hudba.

Nahlásit chybu


K tématu

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí bude letos hledat nejlepší zelňačku

14. srpna 2023 15:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se opět připravuje na jeden z největších gastrofestivalů. Ožije jím historické centrum kolem zámku a náměstí. Pořadatelé slibují na 60 stánků s dobrým jídlem a pitím a další program. Vystoupí známé osobnosti a také se bude vařit a následně hodnocením hledat nejlepší zelňačka.

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí přilákal davy lidí, vařila se i nejlepší zelňačka

21. srpna 2023 9:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí ovládl historické centrum města. Vařilo se dobré jídlo a pití, vystoupily známé osobnosti a také se hledala ta nejlepší zelňačka.

V Palkovicích si lidé užili Festival dechovky, piva a guláše

15. července 2023 17:31 | Palkovice | Libor Běčák

Ve sportovním areálu v centru Palkovic se konal další ročník Festivalu dechovky a pivních a gulášových slavností. Lidé mohli ochutnat i nesoutěžní ukrajinský boršč.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Mladí hasiči bojovali v Nošovicích o Pohár starosty obce

23. května 2024 17:46 | Nošovice | Michal Slonina | Nošovický miniexpres

V Nošovicích uspořádali dobrovolní hasiči další ročník soutěže O pohár starosty obce. Ten letošní už byl 31. a jako vždy byl učen mladším a starším žákům.

Bazén na Střední škole řemesel Frýdek-Místek potřebuje rekonstrukci

Krytý bazén na krajské Střední škole řemesel ve Frýdku-Místku potřebuje nutnou rekonstrukci. Radnice o jeho záchraně jedná s Moravskoslezským krajem. Záměrem města je sportoviště zachovat a také prodloužit nádrž na původní délku, aby se v bazénu mohly konat plavecké závody.

Ostatky tří lidí vykopaných při rekonstrukci ve Frýdku-Místku mohou být z dob války

Kopali jámu pro retenční nádrže a objevili lidské kosti. Druhý den policisté potvrdili, že na místě byly ostatky minimálně tří lidí. Ty se nyní budou zkoumat. Rekonstrukci prostoru před Kulturním domem Frýdek tato událost nakonec nijak neomezila. Práce opět pokračují.

Trasa letošního Pochodu kolem Palkovic vedla na vrchol Čupek

22. května 2024 9:29 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Několik desítek lidí se vypravilo na trasu letošního Pohodu kolem Palkovic. Start byl tradičně u sportovní haly. Podle mapy pak účastníci procházeli trasu s několika soutěžními stanovišti.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Guláš pro slavnost v Lysůvkách vařili i tamní nadšenci
Vydáno 29. května 2023 15:03, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Různé druhy gulášů přilákaly davy návštěvníků na víkendový Gulášfest do Lysůvek. Organizátoři letos připravili 450 porcí, po kterých se během pár hodin doslova zaprášilo. Do vaření se vždy zapojují hasiči, myslivci, sokoli a další nadšenci.

Hřiště ve frýdeckomístecké místní části Zelinkovice-Lysůvky provoněl výborný guláš z různých druhů masa. Akce sklízí tradičně velký ohlas a hned od začátku se tvoří fronty na vynikající jídlo.

Alice Ondračková, předsedkyně Osadního výboru Zelinkovice-Lysůvky: "Jsou to klasické gulášové hody, jmenuje se to Gulášfest. Máme to každý rok, vždycky na poslední sobotu v květnu. A je to od 12:00. Účastní se kdo chce, přijde. Nejsou to jenom místní, přijdou lidé i z dalekého okolí, protože tady jezdí za svými rodinami."
Anketa: 1.) "Guláš jsme měli dneska srnčí, byl výborný. Akce se nám moc líbí, počasí vyšlo." 2.) "Já jsem si dala kančí guláš, je výborný, mohu doporučit. A akce je úplně skvělá. Nemám co říct." 3.) "Měla jsem hovězí, ten byl vynikající. Já dávám na tradici. No a teď potom pivečko, a jsem tady jako každým rokem velice spokojena."

V minulosti tady začínali se 150 porcemi a letos už jich měli na 450 a během pár hodin po začátku bylo vyprodáno.

Alice Ondračková, předsedkyně Osadního výboru Zelinkovice-Lysůvky: "Vaří místní složky, to znamená Sokoli, hasiči, myslivci, cyklistky, pak tady máme takovou mladou skupinku, kteří jsou noví v Lysůvkách, jedná se o třicátníky, kteří se tady nově přistěhovali. A jsou tak akční, že nám uvařili 100 porcí guláše."
Jirka a Martin, Lysůvčané: "Kouzlo přípravy je v tom, že jsme se sešli ve 4 ráno, začali jsme jako dva kamarádi spolu vařit. Jsme zde z Lysůvek, bereme to jako koníček, bavíme se tím. Hlavně ať místním chutná a jsou spokojeni."
Rostislav Balaš, Myslivecký spolek Tetřev Chlebovice: V čem je kouzlo přípravy? – "V práci a v mase. Veškerá zvěřina, záleží, jestli je mladší nebo starší, tak se musí naložit. Tak, aby se odležela, to se musí udělat minimálně 3 až 4 dny dopředu. Potom připravujete cibuli, připravujete vývar z kostí zvěřinových. Kdy využijete prakticky celý ten zvěřinový kus."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že neřešíme v osadních částech například jenom připojení ke kanalizaci, která byla náročná, ale že se konají i takové skvělé akce, které spojují komunitu. A my jako město samozřejmě budeme podporovat tento komunitní život. A věřím, že nejsme tady naposledy. A že to hřiště, osadní výbor, hasiči, sokoli a všichni ostatní, tady budou dál pořádat akce, které budou stát za to." - Jaký byl guláš? Co jste zkusil? - "Já jsem dneska vyzkoušel 3 guláše musím říct, že všechny 3 byly vynikající. Osobně teda musím pochválit kančí."

Na akci byl také program pro děti a živá hudba.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037450/gulas-pro-slavnost-v-lysuvkach-varili-i-tamni-nadsenci