Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé ve Frýdku-Místku plní kontejnery na textil. ADRA radí, jak věci správně balit

Lidé v těchto dnech ve velkém plní kontejnery na textil. ADRA, která se o kontejnery stará ve Frýdku-Místku, proto prosí, aby dárci balili věci do sáčků nebo pytlů. Zároveň mají lidé také dávat vědět, že jsou kontejnery plné. Často je totiž vybírají nenechavci, kteří kolem dělají nepořádek a textil tak znehodnocují.

Kontejner na textil u Ještěra ve Frýdku-Místku patří k těm nejvytíženějším ve městě. Jezdí ho sem vybírat třikrát týdně.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Těch kontejnerů máme asi 40, které nějakým způsobem obhospodařujeme. Jsme schopni kolem čtyř až pěti tun vybrat z těch kontejnerů. Takže to je obrovské množství oblečení. Jsme rádi, že obyvatelé třídí věci, že je dávají do těch našich kontejnerů, že je můžeme také ekologicky ty oděvy likvidovat."

Ne vždy ale lidé dodržují pravidla pro správné umístění textilu do kontejneru. Často si dělají z kontejneru také odpadkový koš. Dalším problémem jsou lidé, kteří kontejnery doslova rabují.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Sami možná v některých záběrech uvidíte, že ne všichni dbají pokynů, které jsou na kontejneru vylepeny, je strašně důležité, když se to dá do nějakého pytle nebo sáčku, který se sváže. A by to oblečení nevypadávalo z těch pytlíků, aby se nám dobře sbíralo. A aby také, když ten kontejner je přeplněný, tak vždycky je tam telefonní číslo. A byli bychom rádi, kdyby nám lidé zavolali, abychom mohli zjednat nápravu."
Miroslav Boháč, technický pracovník Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Většinou bývají plné, hlavně po víkendu bývají plné. A vždycky se to stíhá přes den všechno vybrat. A v pohodě." – Něco zajímavého jste tam třeba už našel? – "Jo, pleny, a tak různě, odpadky, všechno. Sklo, všechno." – Takže i věci, které tam nemají být. – "Ano."
Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Pravdou je, že někdy, když ten kontejner je plný, tak někteří spoluobčané přichází, vytahují z toho věci, roztrhají pytel, vybírají si, co potřebují. A pak vzniká nepořádek, který se nelíbí nikomu. A rádi bychom tomu zamezili. Tak se snažíme vybírat ty kontejnery včas."

Vybraný textil se následně třídí k dalšímu využití.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Naším cílem je přetřídit všechno to oblečení. Použít ho v sociálním šatníku, nabídnout ho v ADRA obchodech lidem k dalšímu užití. Takže jim dáváme druhou šanci těm věcem a snažíme se nějakým způsobem dbát na tu ekologickou likvidaci. Z toho zbytku, co nám zůstane a odveze se, tak se vyrábí mobiliář, vyrábí se různé latě, desky a také to, co už potom nejde zpracovat, tak se likviduje ekologicky ve spalovně."

Seznam všech kontejnerů na textil najdete na webu Adry Frýdek-Místek v sekci ADRA obchody.

Nahlásit chybu


K tématu
Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail