Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lékaři si předávali zkušenosti na Mezioborové konferenci o endometrióze

Frýdek-Místek |

Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádala druhou Mezioborovou konferenci o endometrióze. Oproti prvnímu ročníku se konference zaměřila nejen na odborníky a specialisty, ale také na laickou veřejnost, kterou tvořily v převážné většině pacientky, které se s tímto onemocněním setkaly.

Jedním z hlavních bodů programu byla prezentace činnosti Akreditovaného centra pro léčbu endometriózy v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Ta byla zároveň pořadatelem akce. 

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jsem velice rád, že se uskutečnil již druhý ročník této přínosné akce, a věřím, že předala spoustu podstatných a užitečných informací. Konference se mohla uskutečnit díky významné podpoře Moravskoslezského kraje, které si velice vážím."

Účastníci měli možnost seznámit se s obory spolupracujícími s centrem, pochopit průběh prvního kontaktu v ambulanci a následujícího vyšetření. Velké ovace si vysloužila přednáška, která ukázala endometriózu z netradičního úhlu pohledu, a to pod mikroskopem patologa.

Michaela Konečná, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Při léčbě endometriózy jsou využívány nejen medicínské postupy, ale také řada nemedicínských metod. Přednášky s touto tématikou zahrnovaly přístupy tradiční čínské medicíny, neuroterapie, fyzioterapie, psychosomatické přístupy a vaginální napářku. Představena byla činnost Centra asistované reprodukce REPROFIT, se kterým nemocnice dlouhodobě spolupracuje, a aktivity pacientské organizace ENDOtalks.

Konference stala důležitým setkáním odborníků a zástupců veřejnosti.

Michaela Konečná, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Osobní záštitu nad akcí převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Martin Gebauer. Mimo přednášející a účastníky byli přítomni další renomovaní odborníci v oboru gynekologie a léčby endometriózy - MUDr. Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice ve Frýdku- Místku, MUDr. Jan Drahoňovský, vedoucí lékař centra pro léčbu endometriózy ÚPMD a předseda sekce pro léčbu endometriózy ČGPS, MUDr. Radek Chvátal, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Znojmo, Doc. MUDr. Vít Weinberger Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a LF MU, MUDr. Jan Kümmel, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky FNO."
Martin Němec, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Čtvrtek byl věnován převážně pacientkám a cílem bylo seznámit je s možnostmi alternativní terapie endometriózy. I když víme, že alternativní metody nedokáží endometriózu vyléčit a odstranit ložiska z těla, tak považuji alternativní přístupy mnoha svých kolegů za velmi přínosné, neboť pacientkám dávají možnost otevřít se, dodávají pocit sebevědomí, respekt sama k sobě, učí je vytvořit si čas sama na sebe a v neposlední řadě zlepšují i jejich fyzickou kondici. Tím jim zvyšují práh bolesti a pomáhají lépe snášet mnoho nepříjemných chvil, které jim endometrióza způsobuje. Celkově tak zvyšují jejich kvalitu života. Netvrdím, že všichni poskytovatelé alternativních služeb a všechny alternativní přístupy, které naleznete na internetu a lákají Vás na své reklamy, jsou kvalitní, ale pokud se rozhodnete využít kolegy ze sítí endocenter, tak budete mít jistotu, že se dostanete k odborníkovi, který ví, co je to endometrióza a že Vás jejich přístupy neohrozí na životě. Konference však nebyla pouze o alternativách, představili jsme také fungování gynekologického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku, přiblížili jsme, jak probíhá první konzultace v centru asistované reprodukce a jak vypadá endometrióza pod mikroskopem, a někdy vypadá opravdu moc hezky. Na závěr jsme představili pacientskou organizaci EndoTalks, která v posledních několika letech endometriózu výrazně zpopularizovala a pomohla tak mnoha ženám od jejich trápení."

Konference se zúčastnilo přes 100 účastníků odborné i laické veřejnosti, kteří měli možnost vyslechnout devět přednášek. Novinkou letošního ročníku byl živý přenos obsahu konference, který sledovalo více než 300 zájemců. Záznam tohoto živého přenosu je nyní dostupný všem se zájmem o endometriózu, což umožňuje širšímu publiku získat přístup k důležitým informacím a diskusím probíhajícím během konference.


Nahlásit chybu


K tématu

Beskydský endoskopický workshop vzdělával ve Frýdku-Místku lékaře z celé země

2. října 2023 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Umělá inteligence v endoskopii a další novinky z oblasti moderních technologií při léčbě a diagnostice. To byla hlavní témata dalšího ročníku Beskydského endoskopického workshopu, který už léta vzdělává lékaře a sestry z celé České republiky. Letos opět nechyběl ani důraz na prevenci.

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře a správně pečovat o zuby

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře. Preventivní program pro rodiče s dětmi se nově rozšířil o základní a mateřské školy. Děti navštíví ordinaci, kde si doslova vyzkouší práci zubních lékařů a zároveň se dozví, jak správně pečovat o zuby. Nový vzdělávací program podpořil magistrát.

Dětští pediatři si předávali zkušenosti na setkání v Nemocnici ve Frýdku-Místku

16. února 2024 17:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádalo úspěšný seminář pro praktické lékaře pro děti a dorost. Zúčastnilo se ho více než 40 pediatrů a dětských sester z Frýdku-Místku i z přilehlého okolí.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Lékaři si předávali zkušenosti na Mezioborové konferenci o endometrióze
Vydáno 25. března 2024 22:42, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádala druhou Mezioborovou konferenci o endometrióze. Oproti prvnímu ročníku se konference zaměřila nejen na odborníky a specialisty, ale také na laickou veřejnost, kterou tvořily v převážné většině pacientky, které se s tímto onemocněním setkaly.

zdroj foto: Nemocnice ve Frýdku-Místku

Jedním z hlavních bodů programu byla prezentace činnosti Akreditovaného centra pro léčbu endometriózy v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Ta byla zároveň pořadatelem akce. 

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jsem velice rád, že se uskutečnil již druhý ročník této přínosné akce, a věřím, že předala spoustu podstatných a užitečných informací. Konference se mohla uskutečnit díky významné podpoře Moravskoslezského kraje, které si velice vážím."

Účastníci měli možnost seznámit se s obory spolupracujícími s centrem, pochopit průběh prvního kontaktu v ambulanci a následujícího vyšetření. Velké ovace si vysloužila přednáška, která ukázala endometriózu z netradičního úhlu pohledu, a to pod mikroskopem patologa.

Michaela Konečná, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Při léčbě endometriózy jsou využívány nejen medicínské postupy, ale také řada nemedicínských metod. Přednášky s touto tématikou zahrnovaly přístupy tradiční čínské medicíny, neuroterapie, fyzioterapie, psychosomatické přístupy a vaginální napářku. Představena byla činnost Centra asistované reprodukce REPROFIT, se kterým nemocnice dlouhodobě spolupracuje, a aktivity pacientské organizace ENDOtalks.

Konference stala důležitým setkáním odborníků a zástupců veřejnosti.

Michaela Konečná, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Osobní záštitu nad akcí převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Martin Gebauer. Mimo přednášející a účastníky byli přítomni další renomovaní odborníci v oboru gynekologie a léčby endometriózy - MUDr. Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice ve Frýdku- Místku, MUDr. Jan Drahoňovský, vedoucí lékař centra pro léčbu endometriózy ÚPMD a předseda sekce pro léčbu endometriózy ČGPS, MUDr. Radek Chvátal, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Znojmo, Doc. MUDr. Vít Weinberger Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a LF MU, MUDr. Jan Kümmel, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky FNO."
Martin Němec, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Čtvrtek byl věnován převážně pacientkám a cílem bylo seznámit je s možnostmi alternativní terapie endometriózy. I když víme, že alternativní metody nedokáží endometriózu vyléčit a odstranit ložiska z těla, tak považuji alternativní přístupy mnoha svých kolegů za velmi přínosné, neboť pacientkám dávají možnost otevřít se, dodávají pocit sebevědomí, respekt sama k sobě, učí je vytvořit si čas sama na sebe a v neposlední řadě zlepšují i jejich fyzickou kondici. Tím jim zvyšují práh bolesti a pomáhají lépe snášet mnoho nepříjemných chvil, které jim endometrióza způsobuje. Celkově tak zvyšují jejich kvalitu života. Netvrdím, že všichni poskytovatelé alternativních služeb a všechny alternativní přístupy, které naleznete na internetu a lákají Vás na své reklamy, jsou kvalitní, ale pokud se rozhodnete využít kolegy ze sítí endocenter, tak budete mít jistotu, že se dostanete k odborníkovi, který ví, co je to endometrióza a že Vás jejich přístupy neohrozí na životě. Konference však nebyla pouze o alternativách, představili jsme také fungování gynekologického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku, přiblížili jsme, jak probíhá první konzultace v centru asistované reprodukce a jak vypadá endometrióza pod mikroskopem, a někdy vypadá opravdu moc hezky. Na závěr jsme představili pacientskou organizaci EndoTalks, která v posledních několika letech endometriózu výrazně zpopularizovala a pomohla tak mnoha ženám od jejich trápení."

Konference se zúčastnilo přes 100 účastníků odborné i laické veřejnosti, kteří měli možnost vyslechnout devět přednášek. Novinkou letošního ročníku byl živý přenos obsahu konference, který sledovalo více než 300 zájemců. Záznam tohoto živého přenosu je nyní dostupný všem se zájmem o endometriózu, což umožňuje širšímu publiku získat přístup k důležitým informacím a diskusím probíhajícím během konference.


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042226/lekari-si-predavali-zkusenosti-na-mezioborove-konferenci-o-endometrioze