Gymnázium Cihelní ve Frýdku-Místku se ještě teď v únoru otevřelo zájemcům o případné studium.
Martina Janecká, organizátorka dne otevřených dveří: "Můžeme začít laboratořemi biologie i chemie, kde jsou pokusy. Kde si mohou zkusit oheň na ruce, kde si mohou něco zažít. Potom procházejí knihovnou žákovskou, která je vybavená a je tam prezentován český jazyk. V prvním patře se potom hraje anglické a francouzské divadlo, co 20 minut. Takže to je také doplnění našich jazyků. Představíme robotiku, 3D tisk, představíme naši kapelu a hudební zaměření našich žáků, které opravdu je široké. Výtvarný kroužek, deskové hry."
Pavel Carbol, ředitel Gymnázia Cihelní, Frýdek-Místek: "Nouze o studenty na gymnáziích nepanuje. Ale myslíme si, že je velmi vhodné ukázat školu rodičům žáků, kteří se k nám budou ke studiu hlásit. Případně také našim absolventům, kteří třeba už k nám hlásí své děti, kdy se chtějí přijít podívat na to, jak se škola za tu dobu změnila a jak se vyvíjí směrem k lepšímu."
anketa rodič: "Nejsme rozhodnutí, ale dcera si chtěla vybrat. Podívat se tady na tu školu, jak by to mohlo vypadat. Co ji čeká a jestli na to vůbec má."
anketa žákyně: "Jdu ze Starého Města a mám v plánu na osmileté gymnázium." - A jak se ti tady zatím líbí? - "Moc, mají to tady strašně moderně i krásně udělané."
Škola přijímá každý rok jednu třídu do osmiletého studia a dvě do čtyřletého. Tam si zájemci mohou vybrat, zda chtějí studovat všeobecné zaměření nebo technické s posílením matematiky, výpočetní techniky, fyziky a deskriptivy.
studentka gymnázia: 1.) "Rozhodně tu máme velký výběr jazyků, jako je třeba francouzština, němčina, ruština a tak dále. Takže to je takové zajímavé a máme tady velmi hodné učitele."
studentka gymnázia: 2.) "Podle mě tady je hodně možností, kam potom jít. A učitelé tady vždycky vyjdou vstříc. Za mě super učitelé tady." - Jaké jsou tvé plány do budoucna? - "Tak určitě jít na vysokou."
Pavel Carbol, ředitel Gymnázia Cihelní, Frýdek-Místek: "Snažíme se areál zlepšovat z hlediska konkurenceschopnosti. Takže vylepšujeme vnitřní prostory, budujeme venku nové školní hřiště. Máme novou kuchyň s jídelnou a děláme spousty dalších dílčích úprav. Školu se snažíme také pochopitelně vybavovat."
Přihlášky na střední školy musí deváťáci podat do 20. února. V kraji budou mít letos možnost studovat i několik úplně nových oborů. Vybrané technické a řemeslné obory navíc kraj podpoří i stipendii.