Střep zapíchnutý v ruce poranil tepnu mladé figurantky. Na první pohled vážné krvácející zranění musí rychle vyřešit dva mladí školáci.
Anketa: 1.) "My jsme ze 6. A 5. ZŠ. Absolvovali jsme poranění ruky. 2.) "Museli jsme vzít obvaz a zastavit tepenné krvácení, protože si poranila ruku od střepu."
Martina Marciňová, lektorka Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Tlakový obvaz, který přiložili správně, měli ošetřit i tu ránu kolem, která krvácí. A pokud by to krvácelo dál, musí použít škrtidlo. Vyhodnotily, že už to nekrvácí, takže škrtidlo nepodaly. Takže správně. Vyhodnotily, že je nutné zavolat záchrannou službu, což udělaly, předaly správné informace."
128 dětí z 11 městských základních škol ve dvoučlenných týmech zúročovalo v soutěži Mladý záchranář zkušenosti nabité v Nemocnici Frýdek-Místek.
Veronika Šigutová, koordinátor kurzů první pomoci a resuscitace: "Navštěvují nás žáci čtvrtých, šestých a osmých tříd, pravidelně od jara až do podzimu. Děti si u nás procvičují akutní stavy, nacvičují si první pomoc."
Soutěžící nejprve absolvovali písemný test a poté přišly na řadu praktické úkoly.
Veronika Šigutová, koordinátor kurzů první pomoci a resuscitace: "Máme tady stanoviště, kdy děti poskytují první pomoc v akutním stavu, vylosují si akutní stav, jak už jsem říkala, ať už to krvácení, zlomeniny, cévní mozková příhoda. Vylosují si a soutěží v tom poskytování první pomoci. Další soutěžní disciplínou je kardiopulmonální resuscitace."
Anketa: 3.) "Chodím do čtvrté základní školy. Teď jsme dělali žilní krvácení." – Jak to probíhalo? – "Probíhalo to tak, že jsme si vzali obvaz. Kamarádka zavolala záchranku, potom jsme se zeptali, jestli něco potřebuje." 4.) "Dobře jsme to zvládli." – Co bylo nejdůležitější? – "Nejdůležitější bylo zastavení krvácení a ta záchrana."
Co nejrealističtější ukázky a zranění předvedlo 18 skvěle maskovaných figurantů a na průběh dohlíželo 21 lektorů.
Veronika Šigutová, koordinátor kurzů první pomoci a resuscitace: "Máme i doprovodný program, letos obohacený o spolupráci s Policií ČR, máme tady různé chemické pokusy, obleky, výbavu hasičů, opičí dráhu."
Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Děti si u nás mohou vyzkoušet těžké balistické vesty, přilbu, balistický štít. Mohou si také prohlédnout dlouhou zbraň a další vybavení – teleskopický obušek, pouta a podobně."
Anketa: 5.) "Jsem ze 4. základní školy. Už jsme absolvovali chemii, hasičský oblek a neprostřelnou vestu od policie." 6.) "Dělali jsme masáž srdce, zkoušeli jsme to i se zařízením." - Jaké to bylo? - "Mega dobré."
Soutěž tak byla bohatá na zážitky, emoce i praktické zkušenosti. Oceněny byly vždy první tři dvojice ze čtvrtých, šestých a osmých tříd.