Komenský park ve Frýdku. Tady se začátkem týdne pohybovali arboristé, kteří prostřednictvím přístrojů měřili stavy stromů.
Jaroslav Kolařík - arborista: "Používáme tady zvukový tomograf, což je vlastně přístroj, který vlastně díky rychlosti šíření zvukových vln skrz kmen zjišťuje, jestli v tom kmeni je, nebo není nějaký defekt. Takže v principu vlastně děláme barevnou fotografii průřezem kmenu a zjišťujeme, zda tam jsou, či nejsou dřevokazné houby. Je to zvukový tomograf, takže kolem kmene se nainstaluje dvanáct sond a poklepeme na každou z nich, pošleme zvukový signál, který ty ostatní sondy snímají a rozdíl je vlastně v rychlosti toho zvukového signálu, což nám ukazuje, jestli v tom kmeni je, či není nějaký problém."
Jiří Lederer - zástupce vedoucího odboru životního prostředí: "My jako správa zeleně děláme vizuální kontroly celý rok. Chodíme po našich plochách a registrujeme nějaké vizuální vady, tzn. dutiny, praskliny, malé listy, řídká koruna. A to jsou všechno symptomy, které ty stromy činí podezřelými, že by se tam mohlo něco dít. A pokud zjistíme, že ten strom má nějakou kvalitu, je pěkný, velký, starý, cenný, tak je necháváme proměřit metodou jako třeba tahovými zkouškami, nebo tomografem a ten řekne objektivně, jestli ano nebo ne. Jestli je, nebo není nebezpečný, jestli je možnost nějaké je možné nějaké opatření, tzn. třeba odřezání nějakých vadných větví, redukční řez, anebo je v takovém stavu, že už není možná záchrana a musí se pokácet. Ty sady Komenského byly ve třicátých letech založeny převážně z Jírovců. A většina z nich má nějaké vady, které je činí podezřelými. Vytipovali jsme dvanáct nejhorších, které by mohly být nebezpečné a ty měříme."
Ve Frýdku - Místku se tato měření stromů zvukovým tomografem využilo vůbec poprvé.
Jaroslav Zezula - vedoucí odboru Životního prostředí a zemědělství: "V loňském roce jsme vybrané stromy prověřili tahovými zkouškami. Jednalo se o dva Jílmy v Sadech Bedřicha Smetany a o Jasan v komenského parku. Měřením zjištěné parametry přesně odhalí i ty vady, které vizuálně zjistit nejde, například vady kořenového systému. Takové zkoušky jsou ale velmi nákladné a proto se používají pouze u opravdu významných stromů."
Celkem se měření týkalo 21 stromů. Nejvíce z nich bylo v Komenského parku. O tom, kolik z nich se pokácí, rozhodnou výsledky měření.