Účastníci se během komentované procházky seznámí s tím, co město nejvíce proslavilo.
Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Turistické informační centrum ve Frýdlantu nad Ostravicí je i v roce 2021 zapojeno do projektu Technotrasa a těmito prohlídkami se snažíme lidem ukázat nebo seznámit je s těmi největšími průmyslovými odvětvími, která vlastně proslavila město Frýdlant, a to je výroba litiny a výroba smaltu. Společně procházíme městem, koukáme se na jednotlivé věci, které jsou právě z litiny a souvisí s výrobou litiny. Zavítáme do parčíku, kde jsou smaltované šroubovice ve tvaru DNA a podíváme se na litinové znaky města Frýdlantu a spřátelených měst- Podíváme se na náhrobek rodiny Homoláčů, jež se významnou měrou podílela právě na vzniku frýdlantských železáren. Zavítáme do dílny uměleckého smaltu, pak máme takovou menší pauzu, kdy si lidé odpočinou a ochutnají dělnickou svačinku, kterou pro ně připravujeme.
Oldřich Olšovský, účastník prohlídky: “Byli jsme kdysi ze školy ve Sfinxu, to byla nějaká slévárna nebo smaltovna, tak jsem si řekl, že se na to podívám znovu. Zajímá mě něco takového. V Místku jsou za 14 dnů textilky, že bych to navštívil, abych o tom něco věděl něco více.”
Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Prohlídka pak pokračuje druhým blokem, kde navštívíme slévárnu Beskyd a tam nás obvykle provází pan inženýr Rojíček, který je vlastně majitel a provozovatel v jedné osobě. Jelikož o tyto prohlídky byl v loňském roce velký zájem, měli jsme je naplněné, tak v letošním roce jsme přidali další dvě, tudíž jich bude celkem 7. Pokud můžu pozvat, tak další dvě prohlídky budou v srpnu, potom taky dvě prohlídky září a ukončíme to prohlídkou v říjnu která. Pokud byste se chtěli přihlásit, můžete takto udělat na stránkách
www.technotrasa.cz.