Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město Jablunkov modernizuje systém nakládání s odpady. Popeláři vyfasovali čtečky QR kódů

  • Jablunkov,

Město Jablunkov modernizuje systém nakládání s odpady. Radnice přistupuje k opatřením, která mají snížit množství odpadu, který končí na skládkách. Skládkovné je totiž stále dražší.

Popeláři nyní budou kontrolovat, kolik odpadu domácnosti nechávají vyvážet a zda je dostatečně vytříděný. Pro obyvatele města by to mělo být finančně výhodnější.  Kontejnery jsou nově označeny QR kódy, které popeláři při každém vyvážení načítají. 

“QR kódy fungují a doufejme, že nám to vlastně pomůže i k tomu, že my jako Jablunkov třídíme momentálně směsný komunální odpad asi ve 44 procentech, což jsme oproti celé republice, která má asi teď momentálně 39 procent. Do roku 2025 je povinnost vytřídit až 55 procent směsného komunálního odpadu,” řekl místostarosta Lumír Čmiel (ANO). 

Město letos navýšilo poplatek za likvidaci odpadu na 600 korun, protože dosavadní výše nepokrývala skutečné náklady. 

“Je to i z toho důvodu, že my jako město třídíme zhruba 1800 tun odpadu ročně a náklady na vytřídění tohoto odpadu, ať už to je směsný komunální odpad nebo separovaný odpad, jsou zhruba pro město navíc 1 690 000 korun. Takže tím, že město doplácí takovou částku, tak se rozhodlo navýšit tento poplatek zhruba o 100 korun,” vysvětlil místostarosta Čmiel. 

Radnice současně připravuje slevový program. 

“Občané samozřejmě mají možnost po ročním sledování tady tohoto vyhodnocovacího systému, který jsme zavedli, se zaregistrovat do slevového systému, který budeme zavádět od příštího roku. Samozřejmě ještě budeme vyhodnocovat situaci jak, kolik a kdo si může slevu uplatnit. Tím, že jsme zavedli tento systém a máme k tomu i předpoklady, protože máme z dotací popelnice na papír a plast, tak tím pádem máme možnost lidi donutit k tomu, aby co nejvíce odpadu separovali. To je pro občany to nejlepší, že by mohli tu slevu potom získat. U nás v Jablunkově máme zavedený nový systém, takzvaný digitální, který nám pomáhá při separaci odpadu, to znamená při evidenci odpadu. Tento systém je jeden z nejmodernějších, takže by to mělo vypadat, že budeme jedno z nejmocnějších měst v republice. Díky mobilním čtečkám, které budou tyto takzvané QR kódy načítat, budeme mít přesnou evidenci všech odpadů, jaké množství, kolik, kde a čeho máme. Takže tím, že třídíme veškerý odpad a máme vlastně momentálně situaci, kdy jsme na tom výborně, že třídíme hodně odpadu.Dá se říct, že ten systém bychom nemohli zavést, kdybychom neměli všechny složky odpadové vlastně už teď roztříděné. Takže třídíme jak plast, tak papír, kovy, směsný komunální odpad, elektrozařízení, tedy všechny tyto systémy,” doplnil místostarosta Čmiel. 
LUCIE Cover Band | Léto v zahradě

Zítra
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Akuma | Promenádní koncerty

12.07. 16:00
Frýdek-Místek, Altán ve Smetanových sadech, Frýdek - Místek

Kino na výletě 2020 | Parazit ZRUŠENO!!!

15.07. 19:45
Frýdek-Místek, Faunapark, Frýdek - Místek

123 stavby, s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Michal Raška, tel. 604 700 054, email raska@123stav
Frýdek-Místek
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

GAMA CONSTRUCT, s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 115 do 140 Kč/hod.

Detail

Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace, pracoviště v rámci Frýdku-Místku
Frýdek-Místek
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků