Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Jablunkově se konal třídenní horalský svátek Gorolski święto

  • Jablunkov,

Přírodní amfiteátr v jablunkovském Městském lese se po roce stal opět dějištěm třídenního mezinárodní folklorní setkání Gorolski święto. Horalský svátek už po 75. pořádal místní Polský kulturně-osvětový svaz.

Jestliže loňský ročník byl ještě svázán koronovirovými omezeními, ten letošní už mohli pořadatelé připravit zcela podle svých představ. A bohatý třídenní program do dřevěného městečka přilákal tisíce lidí. 

Jan Ryłko, předseda Organizačního výrobu MFS „Gorolski święto“: “Dneska se to pomalu vrací do těch původních šlépějí, takže doufejme, že my do těch šlépějí také vejdeme, protože když se rok nepracuje a nic se nedělá, tak se to potom může vytratit. Ale zatím nám to díkybohu funguje, tak jak to má.”
Mariam Szya, návštěvnice festivalu: “Jezdím na Gorolski święto pravidelně. Pocházím teda z Karviné, ale vzhledem k tomu, že s manželem oba dva ctíme tradice, tak tady býváme často hosty. Považuji za důležité umět prezentovat svoji příslušnost.”

Horalský svátek začal v centru města, odkud v poledne vyšel průvod do amfiteátru. 

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V Jablunkově ožívá znovu po dvou letech menšího organizování Gorolski święto. Bylo to vidět na tom, jak šel průvod městem Jablunkovem, kolik přijelo alegorických vozů, kolik souborů se představilo. A v letošním roce si myslím, že všichni přišli na to své. Prostě v programu bylo jak pro mladé, tak starší generace.”
Anketa: “Dcerka chodí do polské základní školy v Bystřici a v rámci školního vzdělávání mají možnost navštěvovat soubor, který je učí těm lidovým tradicím. Už od první třídy tančí v souboru.” 

Součástí programu horalského svátku v Jablunkově je tradičně široká nabídka místního jídla a pití a nechyběly ani ukázky řady lidových řemesel.

Nahlásit chybu


K tématu
Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

Global Partner Péče, z.ú. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí,
Frýdlant nad Ostravicí
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail