Sanatorium v Jablunkově vzniklo shodou šťastných náhod a díky lidem, kteří mysleli na druhé. Pozemky i se starým mlýnem ve své závěti odkázal místní lékař Josef Sikora.
Jan Zawada, ředitel Sanatoria Jablunkov: “Slezská humanita začala stavět moderní zařízení pro léčbu tuberkulózy, ale přišla ekonomická krize. Po spojení s brněnským spolkem Ochrana zdraví a vytvořili Humanitu pro zemi moravskoslezskou, jejíž předseda doktor Jelínek byl nadčasový vizionář a tak vznikla myšlenka na stavbu super moderního zařízení, které bude splňovat jednak požadavky zdravotnické, ale i estetické a kulturní. Proto vznikl souběžně i park a spojili se také se špičkovými umělci té doby, jako byli Špála, Fila, Král nebo sochař Makovský.”
Zatímco dříve měla tuberkulóza vysokou úmrtnost, dnes je v provozu jedno oddělení.
Ivan Tudík, primář plicního oddělení, Sanatorium Jablunkov: “Po letech díky všem opatřením se nemoc dostala pod kontrolu. Ta incidence jsou 4 osoby na 100 tisíc obyvatel. Dnešním dominujícím zaměřením jsou tzv. nespecifikované plicní nemocni a mezi nimi CHOPN, tedy chronická obstrukční plicní nemoc, která je v podstatě 4. příčinou úmrtí. Ve většině případů je to důsledek kouření.”
Martin Gabauer (ANO), náměstek hejtmana pro zdravotnictví: “Je to krajské zařízení, které má své důležité místo nejen v rámci MSK, ale celé republiky, kde je pouze pět takových léčeben. Je fakt, že ta tuberkulóza je už taková podružná a spousta lůžek se transformovala na rehabilitační oddělení a na léčebnu dlouhodobě nemocných.”
Unikátem jablunkovského sanatoria je arboretum, které bylo zřízeno už při stavbě léčebny.
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Sanatorium si prošlo za těch 100 let určitým vývojem a my jako město mu jdeme popřát, aby se mu v těch dalších sta letech dařilo ještě více. Máme tady nádherné arboretum, kterým se můžeme pyšnit a město jej finančně podporuje. Když do města přijedou návštěvníci, tak arboretum je první zastávka. Sanatoriu chci poděkovat za tu službu, kterou odvádí.”