Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na příměstské sjezdovce v Palkovicích se děti učí základům lyžování

  • Palkovice,

Letošní zima je mimořádně skoupá na sníh. Nebýt umělého zasněžování, mnohé sjezdovky by nebyly vůbec v provozu. Doplatily by na to i školní lyžařské kurzy, které by se musely rušit. Například na příměstské sjezdovce v Palkovicích ale přece jen dokázali část svahu zasněžit. Každý týden tam své lyžařské začátky absolvuje několik desítek dětí z mateřských a základních škol z Frýdecko-Místecka, Karvinska, Ostravy a dalších částí regionu.

“Každé pondělí, když nám tady přijedou děti, tak se snažíme, vlastně když je dostaneme, jsou to děti, které některé děti možná něco umí, ale většina těch dětí nic neumí, tedy umí málo. Proto je rodiče tady posílají, aby jsme je naučili lyžovat. My pracujeme a děláme vše pro to, abychom ty děti vlastně naučili pracovat v tom kolektivu. Co se týče bezpečnosti, tak vlastně tady máme vyškolené instruktory, kteří jsou vyškolení proto, aby dokázali s těma dětma pracovat, aby nějakým způsobem jim vysvětlili, že je potřeba se na té sjezdovce chovat bezpečně. Děti učíme veškerým základům. Takže děti začínají na malém lanečku, kde se učí chodit, kde se učí nějakým způsobem, aby si uvědomili, že se chtějí dostat z nějakého bodu A do bodu B, takže vlastně to lano je vytáhne. Takže jim ukážeme základy, jakým způsobem se mají chovat u toho lanového vleku, aby nepadaly, aby se nezranily, aby se nepředjížděly, aby si nějakým způsobem zbytečně neubližovaly. Pokud tohle to ty nejmenší děti zvládnou, tak je postupně pouštíme na větší vlek a když to zvládnou, tak potom je tam největší sjezdovka,” vysvětlil pořadatel kurzu Pavel Donoval.

Prvořadá je při výcviku bezpečnost. Děti si základy bezpečného chování na sjezdovce vštěpují od samého počátku. 

“Učíme je jakým způsobem používat přilby, které musí být bezpečně uvázány, nesmí si je povolit. Snažíme se vše dělat pro to, abychom dětem vštěpovali, že na sjezdovce nejsou samy a že ta bezpečnost je pro ně strašně důležitá. Rodiče od nás očekávají, že děti naučíme se chovat, aby když je potom třeba někde vezmou do nějakého skiareálu, aby věděli, že jsou děti připravené. Vidím, že v pondělí děti nastoupí do kurzu, ve čtvrtek máme máme nějaké závody a pátek vyhlášení, tak ty děti jsou opravdu z 90 procent připravené na to, aby se s nimi rodiče nebáli vstoupit někde na sjezdovku,” dodal Donoval. 

O krátkodobé lyžařské kurzy mají rodiče školáků a předškoláků zájem. 

“My jsme z Mateřské školy v Mniší. Jezdíme tady do Palkovic pravidelně, už jsme tady asi posedmé. Rodiče mají velký zájem o lyžování pro děti a děti to strašně baví a my máme výbornou zkušenost tady s tou organizací. Jde jim to moc dobře a děti jsou nadšené z toho lyžování. Tento týden sice nebylo počasí úplně příjemné, ale děti to neodradilo, takže jsme rádi, že jsme tady byli. My jsme malá dvoutřídní školka, proto děláme jen jeden kurz. Toho se účastní asi polovina dětí ze školky. Jsem velmi překvapená výsledky. Když jsme v pondělí nastoupili, tak některé děti vůbec nevěděly, do čeho jdou a pomalu se to učily. Ve středu už sjely samy kopec, takže já jsem z toho úplně nadšená a děti taky,” řekla učitelka MŠ Mniší Věra Šablaturová. 

Malí lyžaři byli z pobytu na sjezdovce nadšení a měli radost ze svých pokroků. 

“Já jsem už uměla jezdit před tím, ale teď už umím ještě víc,” řekla dívenka z MŠ v Mniší. 

“Mě se tady nejvíc líbilo, jak jsme dělali letadlo,” doplnil její kamarád. 

Ostravští školáci potvrzovali, že se v kurzu zdokonalovali. 

Lyžařské dovednosti dětí přijeli na sjezdovku osobně zkontrolovat rodiče i prarodiče.  

“Já tady mám syna Kubíka. Tento týden stál na lyžích poprvé a naučil se docela slušně lyžovat. Když jsme ho dneska viděli s manželem, jsem ráda, že tady byl,” chválila jedna z maminek. 
Gulliverovy cesty / představení absolventů divadelní školy

Dnes
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Farana Piano Duo/ Komorní koncerty​

14.04. 19:00
Frýdek-Místek, Historický sál ZUŠ, Frýdek - Místek

Transky, body, vteřiny / představení Divadla P. Bezruče Ostrava

15.04. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Statutární město Frýdek-Místek - Odbor školství, kultury, mládeže a tělovýchovy
Frýdek-Místek
od 30 930 do 43 600 Kč/měsíc

Detail

Statutární město Frýdek-Místek - Odbor školství, kultury, mládeže a tělovýchovy
Frýdek-Místek
od 30 930 do 43 600 Kč/měsíc

Detail

SG Job s.r.o. - pracoviště Staré Město
Staré Město
od 16 100 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků