Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladému sběrateli Filipovi z Palkovic učarovaly budíky a různé hodiny, rád je za každý exponát

  • Palkovice,

Zajímavému koníčku se věnuje 11letý Filip Ther z Palkovic. Doma má sbírku budíků a hodin, kterou postupně rozšiřuje.

Sběratel budíků Filip Ther z Palkovic. Zdroj: TV Polar
Filip Ther, sběratel budíků: “Budíků jsem se chytil, když jsem byl na sběrném dvoře a padl mi do oka malý československý zelený budíček Prim. Bylo mi ho líto, tak jsem si ho vzal. A asi o dva týdny později jsem našel další budíček. Tentokrát to byl malý nefunkční chudák s nefunkčním strojkem značky Ruhla. Taky jsem si ho vzal a od té doby jsem si řekl, že začnu sbírat budíky. Začal jsem to sbírat v září minulý rok. A od té doby jsem nasbíral od dvou obyčejných budíku krásných 140 kousků.”
Milan Šponer, ředitel ZŠ Palkovice: “Myslím si, že je velmi obdivuhodné, že již v tak mladém věku se dokáže dítě, žák, v tomto případě Filip, takto profilovat a zvolil si trošku netypické hobby pro dnešní generaci. A myslím si, že pokud vytrvá, tak z něj může být opravdu kvalitní hodinář.”

Každý budík má svůj příběh a některé mají i historickou hodnotu.

Filip Ther, sběratel budíků: “Nejvíce si cením nejstaršího budíku. Což je tady tento. Rok tohoto budíku je odhadnut na 1920. Třeba tento měla jedna paní za pouze 90 korun. Jenomže, kdyby byl funkční, očištěný, což tak samozřejmě kdysi nebylo, měl ulomené péro a také byl úplně celý zrezivělý. Tento budík se nazývá Hes Jumbo, který je licenční budík a měl být vyvezen do Indie. A tento zajímavý budíček se jmenuje Evropa je zajímavý tím, že je to obyčejný budík, ale když se natáhne tato páčka, tak pustí krásnou hrací melodii.”

Filip si ještě není jistý, jestli z něj bude hodinář, nebo zůstane jen u sběratelství.

Filip Ther, sběratel budíků: “No, sbírám je, prodávám je, ale spravovat to moc neumím. Německé strojky spravit umím, ale málo. Zatím je to na mě moc těžké, jsem začíná sběratel, moc toho neumím.”

Filipova sbírka se stále rozrůstá a mladý sběratel bude rád za každý zajímavý exponát.

Filip Ther, sběratel budíků: “Kdybyste náhodou vyhazovali starý budík, hodiny, hodinky a cokoliv, co má mechaniku, prosím vás, schovejte mi to. Bude mi to dělat velkou radost.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy