Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Palkovicích a Myslíku uctili památku obětí války, včetně místních mladíků popravených fašisty

  • Palkovice,

V Palkovicích a Myslíku si ve středu připomněli pohnutou historii z konce 2. světové války. Skupinku mladých mužů tam fašisti popravil jen několik hodin před osvobozením.

Radim Bača, starosta Palkovic: "Máme takový zvyk, že sice Palkovice s Myslíkem byly osvobozené až 5. května, ale my se scházíme už čtvrtého v posledních pár letech, protože tady došlo k největší hrůze, co se v Palkovicích a na Myslíku mohla stát. 4. května ve večerních hodinách byli popraveno 9 Palkovjanů a Metylovjanů v Zátopkově lomu na Myslíku. Vlastně 10 hodin před osvobozením. Takže vzpomínáme na ně 4. května."
Jiřina Štefková, obyvatelka Myslíku: "Oni to tu popravovali ty mladé lidi. V lomisku."
Anežka Vyvialová, obyvatelka Myslíku: "A potom je tady převezli na důstojné místo. Nejdříve byli pochováni tam v lomisku a potom je umístili tady. Já jsem ráda, že se to tady každým rokem koná. To je na místě, je to správné."

O události čtěte více na stránkách obce Palkovice

Radim Bača, starosta Palkovic: "To byli mladí lidé, kteří se dívali na bombardování Ostravy. Vyšli tady na kopec zvaný Habeš, pozorovali okolí, jak se blíží fronta, jak to všechno funguje. Bohužel je jakási německá hlídka zahlédla, jak šli z lesa, pochytala je, odvedla do Zátopkového lomu a ještě s jedním neznámým zajatcem, s největší pravděpodobností asi z Rudé armády, nevíme, kdo to byl, všech devět chlapů popravili. Chtěl bych říct, že to, že dneska vzpomínáme na ukončení 2. světové války, není žádné politikum, že bychom se klaněli nějakým státníkům nebo někomu, že nadržujeme jedněm nebo druhým. Je to kvůli tomu, že opravdu si vážíme života těch lidí, kteří položili své životy při osvobození Palkovic a za 2. světové války. Ať už jakkoliv. Ale opravdu to není politické téma, je to vzpomínka na ukončení války. V Palkovicích a na Myslíku padli jak místní, tak Američan, Ukrajinci, Moldavci, Uzbeci, Rus, takže opravdu to není, že bychom pokládali Rusům nebo Sovětům nebo Rudé armádě, je to všem, kteří položili životy za osvobození Palkovic, Myslíku a Československa.”
Nahlásit chybu


K tématu
Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail

Global Partner Péče, z.ú. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí,
Frýdlant nad Ostravicí
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail