Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice v Českém Těšíně školí sociální pracovníky v manipulaci s imobilními pacienty

Český Těšín |

Specialisté na rehabilitaci z nemocnice v Českém Těšíně připravili seminář pro pracovníky v sociálních službách, kteří pomáhají ve městě imobilním občanům. Zdravotníci jim předali cenné rady, jak zvládat náročnou práci a zároveň šetřit své zdraví.

Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva a primářka rehabilitačního oddělení: "Cílem tohoto semináře bylo seznámit pracovníky v sociálních zařízeních s projevy a dopady imobilizace na lidský organismus a zároveň jim na praktických ukázkách ilustrovat, jak mají sami sebe při péči o tyto klienty chránit."

Při práci s těžkými imobilními klienty dochází často k přetížení v oblasti bederní, ale i krční páteře a velkých kloubů.

Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva a primářka rehabilitačního oddělení: "Dá se tomu alespoň částečně předcházet správným přístupem k lůžku, zpevněním trupu a efektivními manévry při polohování."

Nápad uspořádat seminář pro zaměstnance Centra sociálních služeb Český Těšín vzešel ze situací, kdy jsou právě pracovníci sociálních služeb stále častějšími klienty rehabilitační ambulance českotěšínské nemocnice.

Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva a primářka rehabilitačního oddělení: "Přichází nejčastěji s bolestmi bederní páteře, ale i bolestmi šíje a ramen."

První seminář se uskutečnil ve středu 23. března v prostorách Centra sociálních služeb.

Alfréd Heckel, vedoucí fyzioterapeut Nemocnice AGEL Český Těšín: "Z mého pohledu byl seminář velmi úspěšný, protože zaměstnanci domova důchodců dnes a denně manipulují s imobilními klienty. V praktické části semináře jsme zjistili, že tito zaměstnanci velmi potřebují edukaci o tom, jak se ke klientovi správně postavit, protože se při práci velmi namáhají. Páteř už je začíná bolet a jak jsme zjistili, naprostá většina chce u této práce vydržet co nejdéle. Proto byl seminář velkým přínosem a jeho účastnící si na sobě sami vyzkoušeli, že s použitím správných postupů, se dá s klientem manipulovat daleko jednodušeji."

Školení chce nemocnice nabídnout i dalším organizacím a sociálním zařízením v regionu.

Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva a primářka rehabilitačního oddělení: "Domníváme se, že tato edukace má velký smysl."
Jarmila Ďurčeková, zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Český Těšín: "Seminář byl přínosem hlavně pro terénní pracovnice v sociálních službách. Pracovníci nemocnice vystupovali velice profesionálně a předali našim zaměstnancům cenné rady, které využijí při práci s našimi klienty. Mnoha děvčatům tyto rady ulehčí práci přímo v terénu, kde si zjednoduší poskytování služby u imobilního klienta a zároveň ušetří své zdraví. Určitě bychom v budoucnu uvítali ještě minimálně jeden seminář pro pracovnice v sociálních službách, které se nemohly zúčastnit."
Nahlásit chybu


K tématu

Nová zubní ambulance v Novém Jičíně přijala za 4 dny na 5 600 žádostí o registraci

9. října 2023 10:17 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Další nově otevřená zubní ambulance si připsala obrovský zájem pacientů. Za první 4 dny hlásili z novojičínské nemocnice 5 592 žádostí o registraci. Tento počet několikanásobně překročil kapacitu zařízení. Vstupní prohlídky komplikuje i fakt, že řada nově registrovaných pacientů navštívila zubaře ve stavu, kdy jejich chrup již vyžaduje zvýšenou péči, a tak není možné provádět registrační prohlídky rychleji. Do ambulance proto nyní nemocnice ke zkušenému lékaři hledá posilu.

Laboratoře AGEL vyšetří v listopadu muže nad 45 let zdarma na rakovinu prostaty

30. října 2023 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jako každý rok, i letos, se síť laboratoří AGELLAB v listopadu připojí k celosvětovému boji proti rakovině prostaty a varlat v rámci kampaně Movember. Až do konce měsíce tak nabídnou mužům nad 45 let věku zdarma vyšetření PSA.

Hornická poliklinika v Ostravě má novou odběrovou místnost

21. září 2023 14:51 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Zvýšení komfortu pacientů, kteří nebudou muset přejíždět k odběrům do jiného zařízení, i spolehlivá a rychlá vyšetření pro odesílající lékaře nabídne nové odběrová místnost v Ostravě. Hornická poliklinika ji otevírá prostorách v Modrého pavilonu na Slezské Ostravě.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Albrechtickou pouť si letos užily i děti

Poslední červnovou neděli se obec Albrechtice proměnila v centrum radosti a zábavy. Každoroční pouť, která přilákala stovky návštěvníků z širokého okolí, nabídla i letos bohatý kulturní program.

Projekt Posezení s přáteli před domovem Vesna byl dokončen

10. července 2024 15:02 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Projekt s názvem Posezení se přáteli, který se v minulém roce umístil v rámci hlasování participativního rozpočtu na třetím místě, je dokončen. Altán z modřínové dřeva o rozměrech 3 krát 4 metry je umístěn před domovem seniorů Vesna. Podél celé délky zástěny altánu se táhne lavice na sezení.

Dvoudenní Stonavská pouť se blíží

10. července 2024 13:40 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Jednou z nejvýznamnějších událostí kulturního dění v obci je bezesporu dvoudenní Stonavská pouť. Ta letošní se uskuteční ve dnech 20. a 21. července a obec připravila velmi pestrý program, který slibuje zábavu pro všechny generace.

Zhodnocení školního roku 2023/2024

10. července 2024 13:39 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Školáci i pedagogové si zaslouženě užívají dvouměsíční prázdniny. Jaký byl ovšem uplynulý školní rok, jakých úspěchů dosáhli stonavští školáci a jaké projekty byly realizovány? Nejen na tyto otázky jsme hledali odpověď v ředitelně stonavské základní a mateřské školy.

Na „Zemstę” dopiero po wakacjach

10. července 2024 13:38 | Stonava | Otýlie Tobolová | Stonavský expres

Krótko przed letnimi wakacjami w Teatrze Cieszyńskim odbyła się ostatnia premiera polskiej sceny w tym sezonie teatralnym. Aktorzy zagrali w komedii Aleksandra Fredry Zemsta. Większość widzów zobaczy ją dopiero po wakacjach, jednak nie w Czeskim Cieszynie, lecz z powodu remontu tamtejszego teatru - w Teatrze Adama Mickiewicza w Cieszynie w Polsce.

Většina starších cyklistů jezdí bez přilby. Policisté se v terénu snaží jim je doporučit

10. července 2024 10:45 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Policejní preventisté se v Karviné zaměřili na dospělé cyklisty. Většina z nich jezdí bez přilby. Kvůli jejich bezpečnosti je jim proto doporučována.

Nemocnice v Českém Těšíně školí sociální pracovníky v manipulaci s imobilními pacienty
Vydáno 2. dubna 2022 15:14, Český Těšín, Jiří Cileček
Specialisté na rehabilitaci z nemocnice v Českém Těšíně připravili seminář pro pracovníky v sociálních službách, kteří pomáhají ve městě imobilním občanům. Zdravotníci jim předali cenné rady, jak zvládat náročnou práci a zároveň šetřit své zdraví.

zdroj foto: Nemocnice AGEL Český Těšín

Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva a primářka rehabilitačního oddělení: "Cílem tohoto semináře bylo seznámit pracovníky v sociálních zařízeních s projevy a dopady imobilizace na lidský organismus a zároveň jim na praktických ukázkách ilustrovat, jak mají sami sebe při péči o tyto klienty chránit."

Při práci s těžkými imobilními klienty dochází často k přetížení v oblasti bederní, ale i krční páteře a velkých kloubů.

Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva a primářka rehabilitačního oddělení: "Dá se tomu alespoň částečně předcházet správným přístupem k lůžku, zpevněním trupu a efektivními manévry při polohování."

Nápad uspořádat seminář pro zaměstnance Centra sociálních služeb Český Těšín vzešel ze situací, kdy jsou právě pracovníci sociálních služeb stále častějšími klienty rehabilitační ambulance českotěšínské nemocnice.

Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva a primářka rehabilitačního oddělení: "Přichází nejčastěji s bolestmi bederní páteře, ale i bolestmi šíje a ramen."

První seminář se uskutečnil ve středu 23. března v prostorách Centra sociálních služeb.

Alfréd Heckel, vedoucí fyzioterapeut Nemocnice AGEL Český Těšín: "Z mého pohledu byl seminář velmi úspěšný, protože zaměstnanci domova důchodců dnes a denně manipulují s imobilními klienty. V praktické části semináře jsme zjistili, že tito zaměstnanci velmi potřebují edukaci o tom, jak se ke klientovi správně postavit, protože se při práci velmi namáhají. Páteř už je začíná bolet a jak jsme zjistili, naprostá většina chce u této práce vydržet co nejdéle. Proto byl seminář velkým přínosem a jeho účastnící si na sobě sami vyzkoušeli, že s použitím správných postupů, se dá s klientem manipulovat daleko jednodušeji."

Školení chce nemocnice nabídnout i dalším organizacím a sociálním zařízením v regionu.

Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva a primářka rehabilitačního oddělení: "Domníváme se, že tato edukace má velký smysl."
Jarmila Ďurčeková, zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Český Těšín: "Seminář byl přínosem hlavně pro terénní pracovnice v sociálních službách. Pracovníci nemocnice vystupovali velice profesionálně a předali našim zaměstnancům cenné rady, které využijí při práci s našimi klienty. Mnoha děvčatům tyto rady ulehčí práci přímo v terénu, kde si zjednoduší poskytování služby u imobilního klienta a zároveň ušetří své zdraví. Určitě bychom v budoucnu uvítali ještě minimálně jeden seminář pro pracovnice v sociálních službách, které se nemohly zúčastnit."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/cesky-tesin/11000030690/nemocnice-v-ceskem-tesine-skoli-socialni-pracovniky-v-manipulaci-s-imobilnimi-pacienty