Paní Kateřinu Makulovou z Havířova vyhodil před rokem po rozvodu manžel i z třemi dětmi z bytu. Rodina se rázem ocitla na ulici. Dočasný azyl našla v Domě pro matky s dětmi. Poté se paní Makulová přihlásila do projektu Prevence bezdomovectví a nyní žije na zkoušku v městském bytě.
Kateřina Makulová, klientka Armády spásy: “Je to úplně jiné. Můžu vše nastartovat do nového života, mohu žít jinak a dětem jsem vrátila bydlení a vše, o co přišli”.
Jan Šustal, syn: “Teď je to lepší. Máme byt a našel jsem si kamarády”.
Během celého programu musí rodiny spolupracovat se sociálními pracovníky.
Táňa Ševčíková, sociální pracovnice AS: “Maminky dochází jak za námi, tak my k nim do bytů, kdy kontrolujeme jak fungují, jak jsou schopné samostatného bydlení. Pomáháme jim s vyřizováním dávek a jiných písemností”.
Radnice celkem uvolnila na projekt Armády spásy 36 bytů a všechny jsou už obsazené.
Dalších třicet zájemců čeká v pořadníku. Pokud sociální pracovníci, ale i město usoudí, že po dvou letech rodina funguje a plní si své povinnosti, je s ní uzavřena nájemní smlouva.
Jolanta Górecká, vedoucí ambulantních a terénních služeb Armády spásy: “Na tom základě se nám uvolňuje kapacita, protože klient už není přímo klientem prevence bezdomovectví a tím pádem můžeme nabrat další byty”.
Program bezdomovectví se kromě Havířova osvědčil také například v Ostravě, Bohumíně, nebo Kopřivnici.