Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci v Havířově se učí řemeslům na střední škole

  • Havířov,

Počet uchazečů o studium učebních oborů je v celém kraji stále málo. V Havířově proto vytvořili projekt, kterým se snaží žákům osmých tříd prakticky přiblížit některá řemesla.

Na trhu práce je stále málo řemeslníků. Je to i tím, že na základních školách chybí dílny pro praktickou výuku. V Havířově proto vyzkoušeli jít jinou cestou. Žáci osmých tříd ze ZŠ Moravská dochází na praxi rovnou na Střední školu technických oborů Lidická.

“Snažili jsme se jim udělat takových pět logických celků různých činností, které ve dvou měsíčních intervalech projdou. Měli by se například seznámit s řemesly typu zedník obkladač, s truhlářským a tesařským oborem,” řekl zástupce ředitele pro praktické vyučování Igor Třaska.

“Tito žáci osmé třídy provádí obkládání mozaikou a spárování,” řekl učitel odborného výcviku Jiří Slavík.

“Něco se naučíme a něco si z toho odneseme a je to tu zatím celkem fajn,” popsal své pocity z výuky jeden z žáků.

“Je to tu dobré, že tady můžeme dělat různá řemesla a učit se jim,” doplnila jiná žákyně.

Projekt podpořila radnice, kraj, i krajská hospodářská komora. Pro žáky se musely nakoupit ochranné pomůcky a zaplatit se musí samozřejmě také učitelé.

“Vybrala jsem školu, která je blízko, která nemá díly. Má jen pozemky a vaření,” vysvětlila primátorka města Jana Feberová (ČSSD).

Všechny školy se ale do projektu na učilišti nemohou zapojit. Proto se snaží získávat peníze na to, aby si mohly vybudovat vlastní dílny. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy