Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vězni v poutech utíkali z Polska až do Havířova, po cestě plnili adrenalinové úkoly

  • Havířov,

Utíkat ve dvou v poutech z polského Těšína až do Havířova a ještě přitom plnit adrenalinové úkoly, to dokáží opravdu jen odvážlivci.

Třiadvacet dvojic se nechalo dobrovolně spoutat v rámci dalšího ročníku adrenalinové soutěže Útěk v řetězech, která nemá v České republice obdoby. Vězni byli se zakrytýma očima odvezeni z centra Havířova do neznáma.

Pásky jim byly z očí sundány až v bývalém vojenském bunkru mimo naše území. V tu chvíli vězni pochopili, že hra o přežití začíná.

“Cestu znám a v autobuse jsme tak trochu odezírali, kde je jaký hrbol, zatáčka. Tušili jsme že jedeme na Těšín, no ale že budeme až v Polsku, jsme samozřejmě nečekali,” řekl soutěžící.

“Každý rok nás něčím vyděsí hned ze startu a teď tomu teda dali korunu,” popsala pocity před startem vězenkyně. 

“Že jsme v Polsku, to mi vůbec nevadí. Já mám Polsko rád, je to kousek,” dodal další vězeň.

“Já jsem čekal, že to bude nějaká kamufláž, ale jak už se procházíme tady kolem dokola, takže asi jsme v Polsku,” řekl další soutěžící.

“Upřímně mám trochu strach. Loni to bylo přes vodu, letos přes hranice. Uvidíme, co bude příští rok,” dodal soutěžící.

“Pro tento ročník jsme se rozhodli, že budeme začínat jinde, než v našem státě. Takže jsme je vyvezli do polského Těšína, kde naši členové jsou součástí vojenské základny, kde jsme je přivítali klaksonem, obrovskou hudbou a polským uvítáním. Odtud startovali a jako první disciplína bylo překročení řeky Olzy,” řekl organizátor akce Milan Zupko.

Po prvním vykoupání a překročení polského území čekaly na vězně další úkoly. Jedním z nich bylo zdolávání tunelů se zapáchající vodou. Soutěžící to brali prozatím s úsměvem.

Z polského Těšína měřila trasa na náměstí Republiky 25 kilometrů a dvojice musely projít deseti stanovišti. Pokud nějaké vynechaly, nebo nesplnily úkol, čekala na ně penalizace.

“Nejideálnější trasa měla 25 kilometrů, někteří, kteří měli hodinky zaznamenali dokonce 33 kilometrů, takže různě bloudili. Trasa byla dlouhá, obtížná,” dodal organizátor.

První dvojice se v cíli objevily kolem 13 hodiny. Kdo se ale stane vítězem, se ale vědělo až po doběhnutí posledních soutěžících.

“No dojmy jsou takové, že jsem to teda opravdu nečekal těch třicet kilometrů. Na to, že zítra je Desítka,” řekl jeden vězeň z první dvojice v cíli.

“Jedno stanoviště se nám schovalo, takže tam jsme udělali asi dva kilometry navíc, dneska to byl fakt extrém,” dodal jeho parťák.

Živo bylo po celý den i na náměstí Republiky v rámci doprovodného programu.

“Od 9 do 18 hodin máme tady tři české kapely, tři polské kapely, spoustu informačních stánků, vystoupení karatistů, městské policie, našich havířovských tanečníků, občerstvení, spoustu atrakcí pro děti,” dodal organizátor Zupko.

Za první místo získala dvojice jako hlavní cenu v podobě výcviku na leteckém simulátoru pro dopravní letadla na mošnovském letišti. 

“Těch 30 kilometrů to fakt dalo zabrat, ale podařilo se a dali jsme do toho všechno. Krize byly, ale spolu jsme to prostě zvládl, s bráchou,” řekl vítěz Radek Šnajdr.

“Fyzicky to byla nejnáročnější věc, co jsem kdy dělal, a to rád sportuji, ale nádherný pocit a hrozně jsem si to užil,” dodal bratr David Šnajdr.

“Já myslím, že Útěk v řetězech je krásná soutěž podporující jak týmovou spolupráci, tak ověření soutěžících, kde mají své fyzické limity a letošní ročník, který vytáhl tu soutěže až do Polska, jenom potvrdil, že ten adrenalin je opravdu velký,” řekl radní pro sport Daniel Vachtarčík (HpH).

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy