Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Primátor Havířova si je jistý, že město při informacích k zamořenému ovzduší nepochybilo

  • Havířov,

Primátor si je jistý, že město při informacích ke zamořenému ovzduší nepochybilo. Minulý týden ve čtvrtek vystrašil obyvatelé silný zápach. Z tohoto důvodů zasedala i bezpečnostní rada. Mnozí lidé byli rozhořčeni, že radnice neinformovala o situaci například pomocí rozhlasu.

„Dodnes nevíme, co se stalo, nevíme, o co šlo. Bylo to cítit, my nevíme, co to bylo, nevíme odkud to přišlo, co bylo zdrojem, což je podle mě podstatné. Já jsem celou tu situaci, protože kolem toho vznikla nějaká hysterie, tak jsem si celou situaci znovu zpětně vyhodnotil. Musím říci, že i dnes na poradě vedení jsme o tom znovu konzultovali a v celém tom postupu jsem já neshledal žádné pochybení. Ta bezpečnostní rada fungovala tak, jak měla. K jejímu svolání došlo téměř bezprostředně po oznámení v době, kdy už se scházela, tak už hlídky městské policie, které monitorovaly tu situaci v terénu, tak složky hasičského záchranného sboru byly v terénu a měřily. To, že se nepodařilo nic naměřit, je fakt. To, že občané ten zápach cítili, to je taky fakt. No a mezitím je někde zdroj a mezitím je někde, co to bylo. Já bych chtěl všechny požádat, aby byli ve svých vyjádřeních pokud možno opatrní, protože je opravdu jednoduché někoho nařknout z úniku něčeho. Opravdu je někoho jednoduché obvinit, ale ono je potom horší se dopídit té pravdy,“ řekl primátor Havířova Josef Bělica.

Bezpečnostní rada zasedala ještě jednou v pátek večer, kdy všechny zúčastněné strany znovu situaci vyhodnotili. K žádnému pochybení ze strany radnice nedošlo. Lidé byli o situaci informování prostřednictvím webových stránek ve 12.20 minut,  s tím, že se nejedná o žádný únik nebezpečných látek. Primátor se vyjádřil také k tomu, proč nebyl spuštěn rozhlas.

„Ono je velmi komplikované tímto systémem MPVIS přes ty reproduktory prostě komunikovat, že se nic neděje a že nic jako nevíme. Asi si dokážete představit, že říct do tlampače: Vážení občané, byť něco cítíte, tak my nevíme, co to je a nevíme, jak dlouho to může být. To asi je jako informace, která nikomu nic nepřidá. Objevily se informace o tom, že ten systém nefunguje, že je ve špatném stavu. Já bych tyto informace chtěl vyvrátit, protože se to dá jednoznačně dokladovat. Tento tento varovný systém je pravidelně udržován, investují se do něj prostředky a je ve funkčním stavu. Takže to, že není funkční , není pravda. Na druhou stranu, pokud ta bezpečnostní rada rozhodne, že se nejedná o nic nebezpečného a že není prostřednictvím tohoto systému třeba informovat a v době, kdy k tomu rozhodnutí došlo, už byla podána informace prostřednictvím webových stránek a prostřednictvím ostatních médií, tak nebylo nutné tenhle ten systém použít,“ dodal primátor.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy