Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

I Havířov přistupuje k opatřením kvůli šíření koronaviru. Zákaz návštěv platí i v domovech

  • Havířov,

Kraje i města zvyšují preventivní opatření kvůli možnému šíření koronaviru. Nemocnice proto přistoupily k zákazu návštěv. Od úterního dne se zavírají pro veřejnost i domovy seniorů.

První případy onemocnění, které způsobuje Covid-19 jsou v České republice. Přesto, že v Moravskoslezském kraji prozatím testy neprokázaly nákazu, přistupuje kraj k opatřením.

"My jsme schválili deset milionů korun, abychom dokázali pomoci tomuto kraji řešit problematiku koronaviru. Je to na nákup pomůcek, zajištění dalších služeb, které budou zapotřebí z pohledu epidemiologů. Každý kdo se vrací z Itálie, nebo postižené oblasti, my je žádáme, aby zůstali doma. Požádali přes číslo 112, případně přes číslo krajské hygienické stanice požádali, o konzultaci a epidemiolog určí další postup. Včetně toho, že dotyčný člověk bude muset zůstat 14 dnů doma v karanténě,” řekl hejtman MSK Ivo Vondrák (ANO).

V pondělí se na magistrátu sešla náměstkyně pro sociální oblast Stanislava Gorecká s řediteli příspěvkových organizací.

"Situaci budeme mapovat a budeme zjišťovat, jak se bude vyvíjet a s panem ředitelem můžeme nějaká opatření přijat,” řekla v pondělí odpoledne náměstkyně primátora Stanislava Gorecká (ANO).

V úterý se situace změnila a na základě doporučení krajské hygienické stanice a odboru sociálních věcí krajského úřadu uzavřely obě střediska domova seniorů svá zařízení pro návštěvy. 

"Z hlediska vývoje epidemiologického se mi jeví toto opatření jako účinné, ale pouze do jisté míry, protože naši zaměstnanci, kteří se budou pohybovat zcela volně, budou chodit na nákupy, budou se setkávat s přáteli a i když budou dodržovat hygienické návyky, tak si myslím, že to bude stejně riziková skupina jako návštěvy, které by hygienické návyky v domovech a zařízeních sociálních služeb dodržovaly,” sdělil ředitel domova seniorů Milan Dlábek.

Ředitel domova seniorů má obavy také z toho, jak dlouho budou opatření trvat. V zařízeních budou muset zrušit i veškeré společné aktivity jako jsou besedy, canisterapie a jiné. Dlouho trvající zákaz návštěv, může mít také neblahý vliv na psychiku seniorů. 

K opatřením přistoupí také Sociální služby města Havířova. Ty se už před několika týdny předzásobily ochrannými pomůcky, protože pracovníci se starají v terénu o stovky klientů. V současné době vedení pracuje na vytvoření krizového plánu. Zaměstnanci musí například hlásit kde byli na dovolené a nebo, kam se chystají. Do odvolání jsou zakázány návštěvy na respitní péči. Od pondělí platí také zákaz návštěv v nemocnici. O vývoji situace v Havířově vás budeme i nadále informovat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků