Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po demolici domu vyvezli odpad do zavážky na kraj lesa. Případ už prověřují úředníci

  • Havířov,

Ekologie dostala v Havířově pořádný políček. Firma vyvezla odpad ze zdemolovaného rodinného domu na kraj lesa. Úředníci havířovského magistrátu teď prověřují, co všechno bagr zahrnul zeminou. Existuje podezření, že odpad dříve či později zamoří místní potok.

Stavební úřad v Havířově prověřuje podezření na to, že soukromá firma zahrnula pod zeminu materiál, který tam nepatří. Firmě hrozí vysoká pokuta a také povinnost materiál vykopat a zlikvidovat řádně. 

Parcela, kam se materiál navážel, leží na hranici Havířova a Orlové. Obyvatelé orlovské části Zimný důl si stěžovali, že jim kolem domů projíždějí těžké automobily.

“Lidé si stěžují, že po silnici, na které je zakázán provoz vozidel na 3,5 tuny, jezdí osmikolové kolosy o 30 tunách, které navážejí materiál dole v Havířově. Při přejíždění zpomalovacích retardérů se třesou domy. Silnice je úzká, je na ní snížená rychlost na 30 km/h, protože ji využívají chodci i cyklisté. Ptali jsme se na orlovské radnici, ale ti nám řekli, že oni nikomu povolení nedávali,” předseda osadního výboru Dušan Otaševič. 

Těžké kolosy po stížnostech začaly jezdit přes Havířov. Lidé si však všimli, že na pozemek ke kraji lesa firma vysypává také materiál, který tam zjevně nemá co dělat. Strážníci městské policie na místě zdokumentovali různé plasty, starou elektroinstalaci nebo bojler. Bagr pak všechno zavezl zeminou, a to i do míst, kde do té doby tekl místní potok. 

Majiteli pozemku se natáčení sice nelíbilo, ale vyjádřit se odmítl. 

“Kdo jste? Jste snad pomocník veřejné bezpečnosti? Dělá vám radost to tady točit?” ptal se majitel pozemku, když TV Polar situaci na místě dokumentovala. Sám se ale vyjádřit nechtěl a po dotazu, zda neporušuje nařízenou koronavirovou karanténu, raději spěšně odešel zpátky ke svému domu. 

Sdílnější nebyl ani bagrista, který údajně netuší, co je pod zeminou zahrnuto. 

“Nevím, co tady je zahrnuto. Jsem tady první den. Nesmím se bavit s cizími lidmi,” odpověděl mladý strojník. 

Vše teď záleží na postupu úředníků. Ti mohou při kontrole nařídit i odkrytí navážky.

“Strážníci městské policie zdokumentovali daný podnět a zaslali ho odboru životního prostředí k dalšímu šetření. Odbor se bude případem zabývat a prověří, zda došlo k porušení zákona o odpadech,” řekla vedoucí odboru životního prostředí havířovského magistrátu Jana Návratová. 

Do věci také může vstoupit inspekce životního prostředí a Lesy ČR, které mají pozemky v sousedství. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail