Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ochránci přírody v Havířově učí děti mít vztah ke zvířatům a pořídili jim další mláďata

  • Havířov,

Ochránci v Havířově se snaží, aby se děti o životě zvířat v přírodě dozvěděly co nejvíce informací. Proto vybudovali ekolog centrum. Nyní v zahradě mají nové přírůstky, dvě mláďata kamerunských oveček.

Vysazování stromů, odchov bažantů, záchrana zraněných zvířat. Kroužek havířovských ochránců přírody už funguje téměř patnáct let. Děti se postupně učí vše, co je spojené s přírodou a především se zvířaty. Například, že se nemají dotýkat narozených srnčat či zajíců a nemusí mít strach, že je rodiče odložili. Do nového ekolog centra nyní přibyla dvě mláďata kamerunských oveček.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: "Ovečky nám byly doporučeny. Prvně jsme chtěli kamerunské kozy, ale ty jsou moc akční, takže jsme si vybrali kamerunské ovečky. Mají kolem tří měsíců, už jsou odstavené, nepijí od mámy mléko. Máme je ze Smilovic od jednoho pána, fantastický člověk. My jsme si to vybrali od něho, protože on o nich nemluví jako o nějakých kusech, má k nim vztah, má je pojmenované. My chceme, aby to bylo kontaktní. Ne, že se něco mihne a my řekneme, to byla ovce, muflon, jelen. Ať je děti vidí, mohou nakrmit."

Ve voliérách se děti starají také o zlaté a stříbrné bažanty, kteří přivedli v letošním roce na svět i první dvě mláďata. Zvláštní péče se dostává i veverkám, a to především veverce Terce, která je s dětmi už dvanáct let.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Teoretici říkají, že se nedožívají takového věku. Má ten věk, má mláďata, která potom vypouštíme do volné přírody, je to takové vděčné."

13letá Dorotka chodí do kroužku už od svých šesti let.

Dorota, členka kroužku ochránců přírody: "Já už od malička miluji zvířata. Doma jsem měla nespočet zvířat. Baví mě příroda celkově, ráda se starám, ráda se zajímám."

Co ty říkáš na dnešní přírůstek?

Eliška, členka kroužku ochránců přírody:  “Je to super. Doufám, že s nimi zažijeme srandu. Brzy tady přijdou další děcka, tak se těším, až to uvidí.”

Ovečky asi ještě nemají jména. Bude to kolektivní rozhodování, nebo jaká jména dostanou?

Eliška, členka kroužku ochránců přírody: “Beránek se jmenuje Maty, to už jsme dneska vybrali. To, co jsme dneska vybrali pro ovečku, tak to padl návrh Líza."

Během školního roku navštěvují ekolog centrum hojně také děti z mateřských a základních škol.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy