Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovská nemocnice začala používat antigen testy. Eliminuje se tak zavlečení nákazy do zařízení

  • Havířov,

Aby se nemocnice mohla starat o pacienty, musí mít co nejvíce zdravých lékařů a sester. Riziko zavlečení nákazy do zařízení mohou nyní zdravotníci eliminovat i pomocí antigen testů, které jsou oproti PCR rychlejší.

Nejen na oddělení ARO v havířovské nemocnici zdravotníci zažívají perné chvíle. Největší obavy mají z toho, že jim onemocní personál.

Robert Bocek, primář ARO Nsp Havířov: "Personálně je to mimořádně náročné, protože samozřejmě ta náročnost a zejména na sesterský personál je enormní. Na ARO obecně u všech ventilovaných pacientů a u těch covidových ještě více. Takže my jsme opravdu na hraně. Přece jenom máme i nemocné sestry bohužel. A ten počet sesterského personálu je stále ještě poddimenzovaný.”

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov:
"Je vidět únava, je vidět vyčerpání, projevuje se i tou nemocností, bohužel i kolegové podlehnou covid nákaze, ale musím jim poděkovat, protože personál se drží, navzájem se podporuje a jde vidět na těch odděleních, že vnímají závažnost situace."

Aby v nemocnici mohli více eliminovat zavlečení nákazy mezi pacienty a personál, začali používat další metodu testování.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: "V současné době každý pacient, který má teplotu, kašel a různé další klinické příznaky, je potenciálně infekční. Náš personál k tomu přistupuje s obezřetností, ale tato situace se u nás změnila od minulého pátku, kdy máme k dispozici vyšetření, které nám umožní do určité míry ty pacienty předvyšetřit. Je to vyšetření antigen covid.”
Ingrid Košťálová, vedoucí oddělení klinické biochemie NsP Havířov:  "Jde o to, že se s ním nezjišťují protilátky, které vznikají později a jsou jenom krátce, ale přímo antigen covidu a je to podobné, jako když se dělá PCR test na zdravotním ústavu. Výhoda těchto testů je, že výsledek je už za půl hodiny a shoda s PCR je asi 80%. Dělá se to tak, že test na antigen se dělá současně i na PCR právě, aby i ta srovnatelnost se znovu zkontrolovala nezávisle na tom zpracování od zdravotního ústavu. Takže nemusíte se bát. Kdyby jste byla pozitivní, tak mezi tím šel už test na zdravotní ústav a buď se to potvrdí, nebo vyvrátí ten výsledek. Není třeba dalšího odběru.”

Antigen testy se provádí na chirurgické ambulanci a centrálním příjmu. Neslouží však pro preventivní testování veřejnosti.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků