Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči varují, nezkoušejte vůbec vstupovat na přehrady

  • Havířov,

Hasiči varují, aby lidé vůbec nezkoušeli vstupovat na vodní hladiny. Jednotka z Havířova-Životic se při kontrole Těrlické přehrady ihned propadla do vody. Situaci hasiči využili pro nácvik záchrany.

Vstupovat na Těrlickou či Žermanickou přehradu je v těchto dnech velmi nebezpečné. Vodní plocha nestihla zamrznout a každému, kdo by na ni chtěl jen zkusit vstoupit hrozí, že se propadne. Sílu ledu změřili dobrovolní hasiči z Havířova-Životic. Už po pár metrech se začali propadat.

Zoroslav Blaho, SDH Havířov-Životice: "Tloušťka ledu není dostatečně silná, i když se tak zdá. Je to velice nebezpečné. Při nácviku jsme mohli vidět sami, že se kolegové propadali pod tím ledem. To znamená pro veřejnost absolutně nevhodná tloušťka ledu."

Nejdůležitější je, aby za žádných okolností člověk nevstupoval na vodní plochu sám. Než se začne třeba kamarád pokoušet o záchranu tonoucího, měl by nejdříve zavolat o pomoc hasiče.

Robert Ponzer, SDH Havířov-Životice: "Snažíme se nacvičit jakékoliv varianty vytažení. Ať už bez prostředků, jenom s klackem, který najdeme, nebo s prostředky, které máme k dispozici. Na laně pokud člověk ještě komunikuje, je při vědomí zkoušíme házecí pytlík, pokud už není, jde pro něj záchrance, který je jištěný na laně. Ostatní ze břehu se ho snaží vytáhnout.”

Pokud se pod člověkem led prolomí, do několika sekund ucítí velký třes. Tělo se snaží rychle vyrábět teplo. Po 15 minutách upadá do bezvědomí a tonoucím začínají selhávat orgány. Bezpečná tloušťka ledu je 20 centimetrů. To vyžaduje minimálně týdenní mrazy pod mínus 10 stupňů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy