Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zavinil nehodu řidič autobusu jedoucí zakázaným prostorem nebo šofér osobního auta?

  • Havířov,

Otazníky vyvolala menší kolize autobusu a osobního automobilu, která se stala v centru Havířova.

Nehoda se stala ve středu před polednem v křižovatce u OC Elan, kde v současné době platí dopravní omezení a světelná signalizace je mimo provoz. 

Řidič osobního vozu Audi jel po Dlouhé třídě (proti původní informaci, že vyjížděl z Dělnické ulice), ze které měl podle dopravního značení odbočit vpravo na Dělnickou. Toto značení nerespektoval a odbočil vlevo, kde však v té chvíli souběžně s ním jel autobus. S tím řidič osobního vozu nepočítal, protože levá strana vozovky byla pro veškerý provoz uzavřená.  

Řidič autobusu stačil na manévr osobního auta zareagovat troubením, ale nedokázal zastavit a došlo ke kolizi. Nikdo v autě ani autobuse nebyl zraněn. 

Řidič autobusu: "Ten řidič osobního auta zazmatkoval, protože se tam nějak ztratil. Byl to Slovák. Najednou odbočil vlevo, aby v křižovatce otočil zpátky. S tím se nedalo počítat."

Řidič osobního auta vzal vinu na sebe a nehodu ani nevyšetřovala dopravní policie. Ta by totiž mohla pokutovat nejen řidiče auta za zavinění kolize, ale také řidiče autobusu, a to za jízdu úsek, kudy projíždět nesmí. 

Řidiči autobusů totiž nerespektují dočasně instalované dopravní značení, které jim přikazuje jízdu pravým jízdním pruhem, který za běžného provozu slouží k odbočování z Dlouhé třídy na Dělnickou ulici. Tvrdí, že v křižovatce by měli problém s projetím. Proto využívají mezery mezi dopravním značením a projíždějí uzavřenou částí. 

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro Moravskoslezský kraj: "Ze situace vyplývá, že řidiči „profesionálové“, kteří řídí autobus, najíždějí do prostoru, kde nemají co dělat. Směrovací deska jim jasně usměrňuje další směr jízdy, ale jak je vidět, řidiči na toto nereagují a vjíždějí do tohoto prostoru. Samozřejmě toto pak může hlouběji v křižovatce způsobovat problémy. Mě osobně by velice překvapilo, kdyby z tohoto prostoru vyjelo vozidlo. Takže se může stát, že někteří řidiči toto vůbec nepředpokládají."

Policisté potvrdili, že řidiči autobusů, kteří vjedou do zakázaného prostoru, ztrácejí nárok na přednost, protože v té chvíli se pohybují mimo oficiální pozemní komunikaci. Pokud pak pokračují v jízdě do křižovatky musí dát přednost všem vozidlům, a to včetně těch, které jim křižují cestu při odbočování z Hlavní třídy na Dělnickou ulici a přednost musejí dát i vozidlům, které z vedlejší Dělnické odbočují vlevo na Dlouhou třídu. 

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: "Z vyjádření dopravních policistů plyne, že dle vyhlášky č. 294/2015 Sb. směrovací deska „Z4 a,b“ usměrňuje provoz ve směru sklonu šikmých pruhů. Porušením ustanovení § 4 písm. c) zák. č. 361/2000 Sb., se řidiči dopouští přestupku dle ustanovení § 125c odst. 1 písm. k), za který je možné jako postih uložit příkaz na místě do 2000 Kč, případně ve správním řízení ve výši od 1500 do 2500 Kč. Rozhodnutí o zvláštním užívání je předmětné místo (staveniště) ohraničeno vesměs směrovými deskami. Jedná se o stavbu, kde je vjezd povolen zejména stavební technice. Řidič vyjíždějící z prostoru staveniště, jež je ohraničeno směrovými deskami na základě Rozhodnutí o zvláštním užívání (potažmo Stanovením přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích), je povinen dát přednost všem řidičům."


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail