Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Armáda spásy v Havířově oslavila třicet let své činnosti a má další plány do budoucna

  • Havířov,

Armáda spásy před třiceti lety zahájila svou činnost právě v Havířově. Azylový dům pro muže byl dokonce prvním zařízením ve východní Evropě. Oslavy se zúčastnili zástupci města i organizací, které s Armádou spásy spolupracují.

Armáda spásy už třicet let pomáhá lidem, kteří se ocitnou v nouzi. Smyslem jejich práce však není jen nechat někoho přespat v noclehárně, ale pomoci se začlenit zpět do běžného života. Ne všichni ale projeví sílu něco změnit. O to více je těžší, když se to podaří. Nyní se zástupci Armády spásy, ale i klienti sešli na společné oslavě, na kterou přišel i pan Jarek a Jaromír.

pan Jarek, klient AS: "Jak jsem potřeboval spát, tak vždycky jsem spal. Kolikrát jsem spal venku, bych spočítal na prstech jedné ruky."

Nepodařilo se vám zpět začlenit? Najít si byt práci?

pan Jarek, klient AS: “Podařilo, ale vždy jsem dopadl špatně.”
pan Jaromír, klient AS: “Já jsem na bytě AS a žijeme tam ještě s kolegou a je to v pohodě. Cokoliv potřebujeme, tak to řešíme se sociálními pracovníky.”

Jaký máte sen do budoucna, co byste chtěl ještě změnit v životě?

pan Jaromír, klient AS: “Jít na svůj byt. Já myslím, že to je na dobré cestě.”

Armáda spásy by chtěla své služby posunout dále.

Tomáš Kolondra, ředitel AS Havířov: “Co se týče třeba pobytových služeb, tak tam bychom rádi, aby se ty služby poskytovaly v bytových jednotkách těch našich stávajících ubytovacích prostor, nebo přímo v bytech, abychom lépe dokázali simulovat běžné prostředí pro lidi. A také bychom rádi pokračovali v rozvoji služeb, kterým se říká ambulantní a terénní, protože ony jsou relativně levné a přitom jsou velice efektivní.”

Armáda spásy by se také chtěla více věnovat lidem bez domova, kteří jsou nemocní fyzicky či psychicky, nebo jsou závislí. Bez spolupráce s radnicí a organizacemi by sama Armáda spásy všechno nezvládla.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “My jsme teď měli jednání s panem ředitelem Kolondrou a domlouvali jsme se na určité transformaci sociálních služeb, které má AS pod sebou. Vypadá to velice zajímavě a je to vlastně zase krok dopředu k pomoci klientům tak, aby se mohli osamostatňovat. Takže já jsem moc ráda, že tady AS je, že máme stejné názory, nebo velmi podobné názory a že se nám jedná o klienty.”
Marcela Holková, vedoucí charitativních obchůdků: "ADRA v Havířově spolupracuje s AS už 12 roků. Prakticky už od samého začátku jsme se tak nějak poznali a zjistili, že jedeme na stejnou vlnu a že ta pomoc nám není cizí. Takže známe se a je to super.”

Právě ADRA poskytuje lidem v nouzi ošacení a během zimy vaří pro klienty vydatné polévky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy