Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrum pro využití komunálního odpadu CEVYKO spustí provoz zřejmě v roce 2026

  • Havířov,

Velkokapacitní centrum pro využití komunálního odpadu CEVYKO za téměř půl miliardy korun zřejmě spustí provoz o dva roky později, než Havířov plánoval. Ve hře je také varianta, že nebude postaveno v areálu Průmyslové zóny Dukla.

Akciová společnost CEVYKO - Centrum pro využití komunálního odpadu byla založena v říjnu 2019. Havířov měl původně v plánu, že provoz velké a moderní třídící linky za zhruba 450 milionů korun spustí na pozemcích města v areálu Průmyslové zóny Dukla v roce 2024. To se však nestihne. Za zpožděním v jednáních je podle společnosti covidové období a také legislativa.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: ”Další věcí, proč jsme se museli posunout, je že se nám protahují možnosti dotační podpory takového projektu, které bychom rádi využili. Například do dnešních dnů nebyly schváleny Evropskou komisí přesné rámce operačního programu Životní prostředí a my, abychom ten projekt mohli udělat s tím, že budeme maximálně splňovat podmínky takových operačních programů, tak potřebujeme přesně vědět, jaké jsou na nás kladeny požadavky, abychom to mohli upravit. Je to jedno s druhým.”

Někteří zastupitelé si myslí, že lokalita pro výstavbu není vhodná, protože se v blízkosti nachází firma na výrobu zdravotnických setů.

Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: “Lokalita, kde se původně počítalo, že by to mělo být v Průmyslové zóně Dukla, si myslíme, že je velice nevhodná. Z důvodu, že v sousedství je velice čistý provoz společnosti Mölnlycke a přijít do tohoto prostředí odpady, to si myslím není správné.”
Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: “Co se týče lokalizace, momentálně ještě probíhalo vyhodnocování alternativních variant. Společně pořád ve variantě je i území Dukla. Na nejbližším jednání představenstva budou předloženy všechny informace, které se mi podařilo získat a předpokládáme, že v průběhu května padne definitivní rozhodnutí o umístění projektu.”

Oponentům také vadí, že se do CEVYKA nehlásí další obce. Prozatím jsou do projektu zapojena vedle Havířova také města Orlová a Rychvald a dále společnost ASOMPO, která sdružuje 45 obcí z Novojičínska.

Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: “Po třech letech fungování této společnosti nepřistoupila žádná další obec z okresu Karviná, která by chtěla právě tam svážet komunální odpad. A vozit odpad až z Novojičínska, abychom naplnili kapacitu tohoto zařízení, je velice nerentabilní a bude zatěžovat i dopravní síť a životní prostředí.”

Vedení radnice tvrdí, že o vstupu do spolku nyní uvažují další obce. Například Bohumín, Bílovec nebo Šenov. CEVYKO by chtělo provoz centra spustit v roce 2026, tedy ještě před zákazem skládkování využitelných odpadů, které je stanoveno na rok 2030.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy