Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovská nemocnice má jako první v ČR dekontaminační jednotku na likvidaci nebezpečného odpadu

  • Havířov,

Havířovská nemocnice jako první v České republice uvedla do provozu dekontaminační jednotku pro likvidaci nebezpečného odpadu. Tím šetří životní prostředí i peníze. Kraj má v plánu toto zařízení umístit do všech nemocnic, kde by se to ekonomicky vyplatilo.

Tohle je dekontaminační jednotka, která zbaví nebezpečný nemocniční odpad veškerých škodlivin. Celý proces trvá 27 minut. Nejdříve nože pytle rozdrtí, pak je odpad vystaven mikrovlnému záření a výstupem je hmota, která má značně nižší hmotnost i objem. Havířovská nemocnice, která vyprodukuje ročně až 200 tun nebezpečného odpadu, je první v republice, která tuto ekologickou novinku zavedla a tím ušetří i nemalé peníze.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “Naše dosavadní ceny za likvidaci nebezpečného odpadu se pohybovaly do 15 korun za jeden kilogram odvezený. Měli bychom mít úsporu v rámci jednoho a půl a až se blížit ke dvěma milionům korun ročně.”

Dekontaminační jednotka stála přes 8 milionů korun. Větší část pokryla evropská dotace, třemi miliony pak přispěl kraj.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana: "Souběžně s Havířovem se to koupilo i do Frýdku-Místku, ale samozřejmě máme zájem to umístit do všech našich zařízení, kde bude smysluplná ekonomická úspora.”

Využití dekontaminační jednotky zváží i radnice.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Pokud bychom chtěli toto zařízení někde v našich domovech seniorů, kde tyto nebezpečné odpady vytváříme, tak to stojí za zvážení.”

Výhodou je, že dekontaminovaný materiál má výhřevnost jako hnědé uhlí a spalovny z něj mohou vyrábět odpadní teplo.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail