Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ministr Jurečka ocenil v Havířově pomoc uprchlíkům. Projekty s bydlením pomáhají i zdejším lidem

  • Havířov,

Ubytování uprchlíků z Ukrajiny a jejich začleňování do společnosti. Ale také podobná pomoc například pro rodiny s dětmi bez přístřeší a další obyvatele nejen našeho regionu. To byla témata, o která se zajímal při návštěvě Havířova ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.

Cílem návštěvy ministra byl havířovský azylový dům pro rodiny, který provozuje Armáda spásy.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora Havířova: "Jsme mu chtěli ukázat, jak sociální služby tady v Havířově fungují, co je třeba podpořit, kde vidíme problémy a kde zas vidíme tu přidanou hodnotu. Kdy opravdu sociální intervence pomáhá navracet lidi do společnosti a začleňovat je znova do společnosti."
Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: "Já jsem tady měl možnost poznat opravdu velmi dobrou spolupráci, která se teď týká využití a nabídky bytů pro ukrajinské uprchlíky. Právě ve spolupráci s Armádou spásy, která je určitým garantem, že s těmi lidmi a s jejich rodinami je dále pracováno. Že tady běží nějaký ten proces sociální podpory, aby ti lidé se mohli adaptovat a integrovat, což si myslím, že je velmi důležité. A má to velký potenciál, protože tady jsou volné byty, je tady příležitost na Ostravsku i pro to, aby ti lidé si našli práci."

Armáda spásy kromě toho, že ve městě řeší velkou transformaci služeb, tak ve spolupráci s poskytovatelem nájemního bydlení pomáhá také uprchlíkům z Ukrajiny.

Jan Rafaj, generální ředitel společnosti Heimstaden: "Heimstaden má v Havířově přes 12 tisíc bytů a samozřejmě část těch bytů se snažíme poskytnou pro sociální práci. Ta sociální práce je velmi široká, takže například jsme mohli využít přes 200 bytů už dneska v Havířově pro přicházející ukrajinské uprchlíky. Navázali jsme výbornou spolupráci s Armádou spásy, která se snaží dělat určitou sociální a adaptační práci s těmi rodinami."
Tomáš Kolondra, ředitel Armády spásy Havířov: "Naši terénní pracovníci docházejí do bytů, kde jsou uprchlíci z Ukrajiny a poskytují jim potřebnou podporu a mapují a zjišťují potřeby těch Ukrajinců a pomáhají s tím, co se dá."

Vyřizují dokumenty, pomáhají umísťovat děti do škol a školek a také hledají pro uprchlíky práci.

Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí: "Je to úspěšný projekt, který se ukazuje, že tady funguje. Ale on funguje i mimo řekněme tu uprchlickou krizovou situaci. Ukazuje se, že tady může být velmi dobrá práce, kdy lidi, kteří ztratili bydlení, jsou v nějaké krizové situaci, zase zpátky dostává do toho běžného života."

Ministr si z Moravskoslezského kraje odvezl zároveň několik podnětů k úpravě vyplácení příspěvků na bydlení, aby se nepodporoval byznys s chudobou. Zajistilo se vzdělávaní dětí i například omezení sociální podpory pro rodiče, kteří je neposílají do škol.

Nahlásit chybu


K tématu
Ing. Alexandra Lisztwanová - polyfunkční dům Orlová
Orlová
od 120 do 135 Kč/hod.

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail