Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školy už neudrží ceny za obědy a musí zdražovat, více zaplatí i rodiče v Havířově

  • Havířov,

Rodiče školáků se musí připravit na to, že budou v příštím školním roce platit více za obědy. Ceny potravin raketově rostou a ředitelé už nemají kde ušetřit.

Základní škola Na Nábřeží v Havířově vaří obědy nejen pro sebe, ale také pro jiná školská zařízení. Po kalkulaci nákladů ředitel rozhodl, že ceny už neudrží ve stávající výši a musí je zvednout.

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ a MŠ Na Nábřeží Havířov: “Snažili jsme se držet ceny do konce prázdnin ještě staré. Ale staré zásoby a různá kouzla s jídlem, aby se to nějakým způsobem rentovalo, ale už to nejde dále udržet. Od září budeme zvedat cenu za potraviny o pět korun. Takže například žáci druhého stupně, což je asi největší počet strávníků, tak platili za oběd 29 korun a teď budou platit 34.”

Škola F. Hrubína obědy zvedne o tři koruny. Ředitel šetří náklady, kde se jen dá.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: “Teď jsme například se rozhodli, že budeme šetřit tím, že jsme nechali odvést automaty na nápoje a mléko do škol, protože ty poplatky, které jsme chtěli po těch firmách, aby nám to vycházelo šul nul, tak ty firmy nebylo ochotné akceptovat, abychom na to nedopláceli, museli jsme ty smlouvy ukončit.”

Co ale bude s rodinami, pro které to bude neúnosné a nebudou na to mít? Můžete jim nějak pomoci, je na to systém připraven?

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: “My už dlouhodobě spolupracujeme s MSK a s městem Havířov, se kterým je šance dostat k se k obědům pro děti. Ale záleží to na tom, zda rodiče jsou v systému vedení jako v hmotné nouzi. V tom případě jim to stát hradí, protože oni dostanou potvrzení, donesou nám ho a my jim ty obědy dáváme a nám jdou ty peníze z kraje. A druhá cesta pro ty, kteří na to úplně nedosáhnou, kteří jsou na hranici hmotné nouze, tak my spolupracujeme s nadačním fondem Women for Women, který když požádáme a předložíme mu seznam dětí, které jsou sociálně slabé, ale ne v hmotné nouzi, tak když splníme jejich podmínky, tak potom oni nám ty obědy také dodávají pro děti. Možnosti jsou, šance tam je, ale musí se rodiny snažit, chtít.”
anketa: “Já si myslím, že vzhledem k tomu, jaká je ekonomika a jak všechny ceny rostou, tak pochopitelně musí být i větší ceny i v těch školkách. Bohužel to musíme akceptovat.”
anketa: “Je to nepříjemné. Právě jdeme do první třídy a vím, že to bude stát hodně peněz i ty obědy.”

Školy doufají, že nebudou muset jít během roku s cenou ještě více nahoru. Vyloučit to však nemohou.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

TEDOM a.s. - Bohumín Vrbice
Bohumín
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

MaAnBa Plus s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 120 Kč/hod.

Detail