Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školy v Havířově prozatím nevědí, kolik k nim nastoupí dětí z Ukrajiny

  • Havířov,

Školy se připravují na návrat žáků do lavic. Kolik nastoupí ukrajinských dětí, to mohou jen odhadovat. Kapacita volných míst je prý ale dostačující.

Před letními prázdninami chodilo do havířovských škol 245 dětí z Ukrajiny. Některé rodiny se však mohly vrátit do své země, či se odstěhovat do jiného města a naopak, některé děti v loňském roce nenastoupily do škol vůbec. Město tak přesně jen ví, kolik přišlo žáků k mimořádnému zápisu.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Mimořádný zápis do prvních tříd proběhl v červnu, kde přišlo 28 budoucích prvňáků, ale ve skutečnosti říct, že přesný počet víme, říct nelze. Takže sami budeme překvapeni a myslím, že ten počet se ustálí až během měsíce září."

Může se stát, že některá škola už nebude mít kapacitu, aby přijala ukrajinské děti? Jak to budete řešit?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Je to ročník od ročníku. Školy nemáme úplně naplněné, ale záleží na každé třídě. Některá škola má šesté třídy úplně plné, některá má čtvrtou třídu plnou. Takže pokud oni přijdou v rámci spádové oblasti na danou školu podle bydliště, tak se může stát, že budou muset vozit děti někam jinam. Určitě jim v tom pomůžeme a budeme to mapovat hned začátkem září až situace ukáže, jak to vlastně bude s těmi počty, tak jim samozřejmě vyjdeme vstříc a pomůžeme jim v tom se někde umístit.”

Například na ZŠ Moravskou chodilo 23 ukrajinských dětí.

Marcela Sasynová, ředitelka ZŠ Moravská: "Příští školní rok zatím přesný počet neznáme, ale víme, že zrovna zítra přijde k zápisu šest ukrajinských žáků. Někteří žáci odešli z devátých tříd na střední školy. Takže opravdu ten přesný počet budeme znát až v září. Zatím tu kapacitu nějakou máme, bude záležet, do kterých ročníků se budou děti hlásit. Děti začleňujeme hned do tříd, jsme navíc škola, která je určena pro výuku cizinců pro český jazyk. Takže tyto děti mají u nás možnost výuky přímo českého jazyka, což je pro ně výhodou.”

Jaký pokrok udělaly za těch pár měsíců ukrajinské děti?

Marcela Sasynová, ředitelka ZŠ Moravská: “Pokroky udělaly. Záleží, jak dlouho tady byly, protože některé děti byly přihlášeny až pozdě, třeba v květnu. Takže tam byla velmi krátká doba na jejich adaptaci. Myslím si, že nejtěžší to měli asi žáci devátých ročníků, kteří chtěli pokračovat ve středním vzdělávání, ale myslím, že se adaptovali a spolupráce byla dobrá.”

Zájem ze strany rodičů je i o mateřské školy. Do vyčleněné mateřinky Přímá před prázdninami chodilo 34 dětí. K zápisu pak přišlo dalších 14. Město proto otevře ještě jednu třídu na Mateřské škole Mládí.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail