Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tahové zkoušky prokázaly, že metasekvoje čínské v centru Havířova jsou v dobrém stavu

  • Havířov,

Alej metasekvojí čínských v Havířově je ojedinělá v celé Střední Evropě. Stromy jsou už ale natolik vysoké a kořenový systém se tak rozrostl, že metasekvoje způsobují problémy. Z analýzy však vyplývá, že jsou stromy zdravé. Město proto provede jen určitá bezpečnostní opatření.

V červenci nechala radnice v Havířově provést tahové zkoušky, které měly prokázat, v jaké kondici se nacházejí metasekvoje čínské v centru Havířova. Stromy v aleji rostou už od šedesátých let. Město chtělo mít jistotu, že stromy neohrožují chodce.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Z toho posudku vyšlo, že je třeba, co se týče bezpečnosti, vyřešit dvojstromy a trojstromy svázáním koruny a také provést bezpečnostní ořezy v průchozích prostorách a také ořezy korun tak, aby byly symetrické. To jsou základní věci, které bychom měli provést někdy na podzim tohoto roku, ale jinak alej bude zachována a věřím, že právě díky tomu posudku víme, že je bezpečná.”

Dalším opatřením, které již město provedlo, je vytvoření prostoru pro růst kořenů tak, aby se zamezilo vlnění chodníku. A právě část pěší zóny musela stromům ustoupit.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Nezaznamenal jsem žádné negativní reakce. Část chodníku je průchozí tady u domu a druhá část je na druhé straně. To znamená ten středový pás, který byl průchozí a již není, není problematický. A hlavně vyřešili jsme problém, chodník byl opravdu nebezpečný, ty přechody byly opravdu velké a věřím, že celá tato část je občany využívána, protože jsme v centru města.”
anketa: “Ať zůstanou. A nevadí vám, že už tady není chodník? Mně ne.”
anketa: “Já si myslím, že je určitě lepší, když tady stromy zůstanou. Za mě určitě maximálně ořezat a aby zůstaly.”
anketa: Ty stromy patří k Havířovu, já bych si to přála aby zůstaly."

Vypracovaná analýza stavu vzácné aleje, bude sloužit i jako podklad pro přípravu celkové revitalizace celého prostranství.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy