V roce 2019 vydala Městská knihovna brožuru Důl Dukla v proměnách času s podtitulem Léta padesátá a šedesátá. V loňském roce pak publikaci Dukla 1961. V prostorách Expozice Historie psaná uhlím v Pavlovově ulici se nyní konal křest další brožury, která mapuje období Dolu Dukla z let sedmdesátých a osmdesátých.
Autorkou brožury je mladá knihovnice Michaela Kroupová, kterou naplňují historické události.
Michaela Kroupová, autorka brožury: “Jedná se o publikaci, která na 56 stranách zachycuje obrazem i slovem historii Dolu Dukla ve zmíněných letech. V brožuře jsou obsaženy fotografie z výstavby skipové věže, z výstavby různých provozních budov a zejména pracovních kolektivů, protože mnoho těchto lidí havířů je stále ještě na živu a budou rádi, když se v té brožuře uvidí, poznají. Materiál jsme sbírali především z našich vlastních zdrojů, protože knihovna disponuje diapozitivy a negativy z bývalého Dolu Dukla.”
Máte už zpětnou vazbu jak to bývalí havíři přivítali toto pokračování historie Dolu Dukla?
Michaela Kroupová, autorka brožury: “Už se velmi těšili, protože první díl jsme vydali v roce 2019 a ta pauza už pro ně byla dlouhá. Takže jsou dneska nedočkaví a určitě se už těší na další díl, který plánujeme vydat, který se bude týkat let 90. a pak demolice Dolu Dukla.”
Že se historii spjatou s Havířovem nemá zapomínat, je přesvědčena i radnice.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Naši mladí, co tady bydlí, už skoro ani neví, co to je šachta. Možná ještě od rodičů, ale ta mladá generace už s tím není spojená. Dukla je známá i filmem, dokumentem a já si myslím, že určitě ta publikace potěší starší, ale dá něco i mladším. Já sama jsem dala kamarádce tu brožuru ještě horkou, vytisknutou, protože jejich celá rodina dělala na Dukle a byli moc potěšeni, že mohou projít historií a vzpomenout na to, co bylo.”
Brožura mohla vzniknout i díky Nadaci Landek Ostrava.
Jaroslav Kubánek, tajemník Nadace Landek Ostrava: “Nadace Landek podporuje hornické tradice a podpořila finančně částkou vydání té publikace a jinak vydáváme každoročně 1 100 000 korun na podporu hornických spolků. Budeme ji teprve křtít, ale je nádherná.”
Brožura byla vydána v počtu jednoho tisíce kusů. Lidé si ji mohou vypůjčit na kterékoliv pobočce knihovny a k dispozici je také v Expozici historie psané uhlím v Pavlovově ulici.