Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov zaplatí v příštím roce za MHD o 20 milionů více

Havířov |

Radnice v Havířově musí počítat s tím, že v příštím roce zaplatí za městskou hromadnou dopravu o mnoho milionů více. Město věří, že s rostoucími náklady pomůže samosprávám vláda.

Havířov byl prvním městem v kraji, kde začaly jezdit všechny autobusy městské hromadné dopravy na stlačený zemní plyn. Nyní se ekologický pohon dopravci hodně prodraží a to se odráží i na městské kase.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “V současné době očekáváme skutečnost platby MHD na úrovni 117 milionů korun za rok a v návrhu na příští rok ČSAD přišlo s návrhem navýšení o dalších 40 milionů. To pro nás bylo samozřejmě neakceptovatelné. My jsme jednali s ČSAD s panem Vyvialem. Všechny rozhovory ještě nejsou u konce, nicméně dohodli jsme se ve finále na navýšení 135 milionů, to znamená na příští rok 2023. Budeme doufat, že ceny plynu na trhu klesnou, protože to začíná být pomalu neúnosné. My jsme celou tuto nepříznivou situaci pro město diskutovali s náměstkem hejtmana panem Podstawkou, který nám přislíbil pomoc a říkal, že by snad měl hovořit už i na vládní úrovni o tom, zda by městům v nichž jezdí autobusy na CNG nepřispěla vláda. Tuto pomoc bychom velmi uvítali."

16. listopadu bude ve Zlínském kraji zasedat komise dopravy asociace krajů, kterého se zúčastní také náměstek ministra dopravy.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Jdeme tam s návrhem takovým, že se chceme s ministerstvem domluvit. Všechny kraje sledují kilometry, které byly odježděné na CNG. Takže jdeme s návrhem, aby pak ministerstvo financí vypsalo dotaci, nebo ministerstvo dopravy s tím, že kraje i města, které si objednávají autobusy a jezdí na CNG, tak aby dostaly dotaci a vyplacení toho rozdílu. Takže nelze to zastropovat, ale vyplatit nějaký rozdíl mezi plánovanou vysoutěženou cenou a cenou, která se teď účtuje za CNG.”

V rámci úspor město nepočítá s tím, že by rušilo některé linky, nebo omezovalo četnost spojů.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Co se týče systému MHD v Havířově dovoluji si tvrdit, že je jeden z nejlepších, nejpropracovanějších a pokud bychom přistoupili ke zrušení nějakých linek, byly by to úspory v řádu maximálně jednotek procent. My samozřejmě tu situaci monitorujeme, my máme možnost zvýšit ceny jízdného. Nicméně o tomto ještě není rozhodnuto a budeme o tomto diskutovat, abychom tu situaci trochu saturovali, protože ta situace po ekonomické stránce není příznivá. Za mne by bylo nejlepší, abychom u dlouhodobých pravidelných cestujících toto nezvyšovali. Otázka je, zda bychom jednorázové jízdné nezvedli na úroveň města Karviné na 15 korun. V současné době se pohybujeme na úrovni 12 korun.”

Navýšení jednorázového jízdného by přineslo úsporu v řádu několika milionů korun.

Nahlásit chybu


K tématu

V Havířově jezdí patnáct nových ekologických autobusů

13. února 2024 10:25 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Autobusový přepravce v Havířově opět obnovuje vozový park. V ulicích jezdí zcela nové autobusy na ekologický pohon. Vozy si pochvalují i řidiči.

Autobusy karvinské MHD mají novou image a jsou vybaveny čidly pro počítání cestujících

18. listopadu 2023 17:35 | Karviná | Monika Danková

V Karviné začaly jezdit nové autobusy městské hromadné dopravy. Kromě změněné image mají zabudované i počítadlo cestujících, zvětšený prostor pro kočárky, klimatizaci i vlastní wifi routery.

Nové autobusy karvinské MHD jsou vybaveny čidly pro počítání cestujících

16. listopadu 2023 16:35 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné začaly jezdit nové autobusy městské hromadné dopravy. Kromě změněné image mají zabudované i počítadlo cestujících, zvětšený prostor pro kočárky, klimatizaci i vlastní wifi routery.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Karvinské kino Centrum otevřelo zázemí filmovým nadšencům

K 60. výročí založení karvinského městského domu kultury měli filmoví fanoušci možnost nahlédnout do zázemí kina Centrum. Dostali se ke konstrukci za plátno, prohlédli si akustiku i kabinu promítačů.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

19. dubna 2024 12:01 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

19. dubna 2024 11:53 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Spolek Velká náruč z Horní Suché oslavil Mezinárodní den Romů

Spolek Velká náruč z Horní Suché se každoročně připojuje k Mezinárodnímu dni Romů. Svátek je přehlídkou romské kultury a zvyků. I v letošním roce spolek připravil pro veřejnost bohatý program.

Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

18. dubna 2024 20:09 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

18. dubna 2024 12:44 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Havířov zaplatí v příštím roce za MHD o 20 milionů více
Vydáno 5. listopadu 2022 9:13, Havířov, Bára Kelnerová
Radnice v Havířově musí počítat s tím, že v příštím roce zaplatí za městskou hromadnou dopravu o mnoho milionů více. Město věří, že s rostoucími náklady pomůže samosprávám vláda.

Havířov byl prvním městem v kraji, kde začaly jezdit všechny autobusy městské hromadné dopravy na stlačený zemní plyn. Nyní se ekologický pohon dopravci hodně prodraží a to se odráží i na městské kase.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “V současné době očekáváme skutečnost platby MHD na úrovni 117 milionů korun za rok a v návrhu na příští rok ČSAD přišlo s návrhem navýšení o dalších 40 milionů. To pro nás bylo samozřejmě neakceptovatelné. My jsme jednali s ČSAD s panem Vyvialem. Všechny rozhovory ještě nejsou u konce, nicméně dohodli jsme se ve finále na navýšení 135 milionů, to znamená na příští rok 2023. Budeme doufat, že ceny plynu na trhu klesnou, protože to začíná být pomalu neúnosné. My jsme celou tuto nepříznivou situaci pro město diskutovali s náměstkem hejtmana panem Podstawkou, který nám přislíbil pomoc a říkal, že by snad měl hovořit už i na vládní úrovni o tom, zda by městům v nichž jezdí autobusy na CNG nepřispěla vláda. Tuto pomoc bychom velmi uvítali."

16. listopadu bude ve Zlínském kraji zasedat komise dopravy asociace krajů, kterého se zúčastní také náměstek ministra dopravy.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Jdeme tam s návrhem takovým, že se chceme s ministerstvem domluvit. Všechny kraje sledují kilometry, které byly odježděné na CNG. Takže jdeme s návrhem, aby pak ministerstvo financí vypsalo dotaci, nebo ministerstvo dopravy s tím, že kraje i města, které si objednávají autobusy a jezdí na CNG, tak aby dostaly dotaci a vyplacení toho rozdílu. Takže nelze to zastropovat, ale vyplatit nějaký rozdíl mezi plánovanou vysoutěženou cenou a cenou, která se teď účtuje za CNG.”

V rámci úspor město nepočítá s tím, že by rušilo některé linky, nebo omezovalo četnost spojů.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Co se týče systému MHD v Havířově dovoluji si tvrdit, že je jeden z nejlepších, nejpropracovanějších a pokud bychom přistoupili ke zrušení nějakých linek, byly by to úspory v řádu maximálně jednotek procent. My samozřejmě tu situaci monitorujeme, my máme možnost zvýšit ceny jízdného. Nicméně o tomto ještě není rozhodnuto a budeme o tomto diskutovat, abychom tu situaci trochu saturovali, protože ta situace po ekonomické stránce není příznivá. Za mne by bylo nejlepší, abychom u dlouhodobých pravidelných cestujících toto nezvyšovali. Otázka je, zda bychom jednorázové jízdné nezvedli na úroveň města Karviné na 15 korun. V současné době se pohybujeme na úrovni 12 korun.”

Navýšení jednorázového jízdného by přineslo úsporu v řádu několika milionů korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000034184/havirov-zaplati-v-pristim-roce-za-mhd-o-20-milionu-vice