Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Heimstaden v Havířově demoluje další vybydlené domy, o využití pozemků chce jednat s městem

  • Havířov,

Domy, které jsou vybydlené a mají zastaralé vytápění, se rozhodla společnost Heimstaden v Havířově zbourat. Následně bude vlastník domů jednat s radnicí o využití volných pozemků. Lidé by si tam přáli obchody, či hřiště.

Společnost Heimstaden vlastní značnou část bytových domů v Havířově. Nyní se rozhodla, že některé v městské části Šumbark půjdou k zemi.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “Některé domy jsme se rozhodli zdemolovat, protože jsou dlouhodobě neobsazené a jejich provoz je příliš drahý. Jsou to zároveň domy se zastaralým způsobem vytápění, které bychom museli kompletně rekonstruovat za částky, které nedávají ekonomický smysl. Místo toho chceme prostředky investovat do zateplování a rekonstrukcí domů, o kterých víme, že je obsadíme a tam dělat maximum, aby byly provozní náklady při dnešních cenách energií co nejnižší. Všem nájemníkům jsme nabídli náhradní byty.”

Místní obyvatelé demolici podporují a vítají, že naopak obydlené domy prochází revitalizací.

anketa, místní obyvatelé: “Já s tím souhlasím, protože tyto baráky jsou stejně vybydlené. Věčně se tam zdržují feťáci a takoví různí lidé.” Co byste uvítal, aby tady bylo místo těch domů? “Tak nějaké dětské hřiště, supermarket, něco takového.” Vy tady bydlíte? Jak se tady bydlí? “Tady se bydlí dobře. Kdysi tu bývaly krásné byty, teď už jsou lidi vystěhovaní, kdysi to bylo krásné bydlení.” Na druhou stranu, některé ty domy jsou opravené. ”Jsou opravené, ale vidíte, že vybydlené. Asi lidé neměli na nájem. Ubytovávali různé lidi, takže tak.”
anketa, místní obyvatelé: “O tom bourání si myslím, že je to dobré. Jestli tu budou nějaké obchody, hřiště. Stejně to je tady neobydlené. Jinak bydlí se tu suprově, tam na vrchu, super.” Kdysi to tak ale nebylo, zlepšila se ta situace tady? “Určitě se to tady zlepšilo, kdysi to tak nebylo.” A ten váš dům, kde bydlíte je spravený? “Ano, spravují ho i ten nad námi, všechno tam zateplují, celý ten vrch.”

Společnost bude chtít s městem o využití pozemků jednat.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Prozatím nevím o tom, že by nás Heimstaden kontaktoval, ale jednání se určitě nebráníme. Ale je třeba zjistit všechny okrajové podmínky, to znamená, jakým způsobem definuje využitelnost pozemků územní plán, jaké záměry tam má Heimstaden, jaké záměry tam má město a všechny tyto záležitosti dát dohromady.”

Do konce roku společnost v lokalitě bude bourat ještě další tři domy o několika vchodech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy