Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Metasekvoje čínské v Havířově jsou prozatím zachráněny, město provedlo poslední opatření

  • Havířov,

Vytvoření prostoru pro kořeny, tahové zkoušky a následně ořezy a vázání korun stromů. Všechny tyto kroky v posledním roce nechala radnice v Havířově provést na záchranu metasekvojí čínských. Město věří, že se stromům bude dařit.

Osud aleje metasekvojí čínských v centru města zajímal mnoho občanů. Nyní už je zcela jisté, že stromy zůstanou zachovány. Úpravami získaly kořeny prostor pro růst a nemělo by docházet k dalšímu zvlnění chodníku a bezpečnostní opatření se provedlo i v korunách stromů.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Již jsme dokončili veškeré úpravy, které stanovoval posudek. Provedly se tzv. dynamické vazby. To znamená, je tady zajištěna bezpečnost. Je to svázání dvojstromů, trojstromů tak, aby kdyby došlo k nějakému rozlomení, aby nedošlo k pádu přímo na chodník, ale aby stromy, větve byly zachyceny a tím pádem byla zabezpečena bezpečnost a průchozí prostor.”

Naději, že se stromům bude i nadále dařit, vyjádřil i pracovník, který měl na starosti bezpečnostní ořezy a vázání korun stromů.

Jakub Sladký, pozemní pracovník: “Domnívám se ale, že tady byly dříve prováděni tahové zkoušky, které vlastně vyšly více než dobře, protože stromy zůstávají a zaplať pánbůh se stromy nekácejí. Teď se ukáže, co udělá bezpečnostní zdravotní řez, jestli ten strom získá vitalitu navíc a věřme tomu, že stromy budou zachráněny a budou tady déle než my.”

Metasekvoje čínské byly objeveny v Číně v roce 1942. V Havířově rostou od roku 1967.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy