Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Už příští rok začne v Havířově stavba Centra pro využití komunálního odpadu

Havířov |  | Havířovský expres

Už za šest let začne platit konec skládkování využitelného odpadu na klasické skládky. První moderní třídící linku má už v provozu OZO Ostrava. V Havířově se začne stavět v příštím roce.

CEVYKO - Centrum pro využití komunálního odpadu už odevzdalo na krajský úřad zpracovanou studii na posuzování vlivů na životní prostředí. Třídící linka se začne stavět na bývalém kališti dolu František v Havířově-Prostřední Suché.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: "V současné době také probíhá už projektování samotné stavby, máme vybrané projektanty. Předpokladem je, že na konci letošního roku by mělo být požádáno o stavební povolení a samotné zahájení stavby máme naplánováno na druhou polovinu příštího roku, s tím, že uvedení do provozu je naplánováno v druhé polovině roku 2026.”

V CEVYKU se bude třídit veškerý odpad, který se hodí k materiálové recyklaci. Komunální odpad, plasty, papír, i velkoobjemový odpad. Zbytek složek poslouží jako palivo, které může nahradit uhlí. Na klasickou skládku bude moci být uskladněno maximálně do deseti procent zbylého odpadu. Do projektu je zapojena společnost ASOMPO tedy obce Novojičínska, Havířov a spolek, který tvoří například obce Rychvald, Orlová, Horní Suchá a další.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: "Obce pak mají jistotu, že budou mít možnost umístit ty své odpady do toho zařízení a pro ně kapacita vždy bude. Samozřejmě, že ještě nějaká volná kapacita je, ale není už jí příliš mnoho.”

Už nyní CEVYKO získalo také nově povolení pro nakládání se sklem, které se bude z okolních obcí svážet do havířovských technických služeb.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: "Cílem vlastně je, poskytnout okolním obcím a městům, případně svozovým organizacím možnost z jejich malokapacitních svozových vozidel, umístit tento odpad k nám a my následně zabezpečíme jeho přepravu velkokapacitními kamiony do skláren přímo k recyklaci. Takové zařízení v tomto regionu, v okrese Karviná, není. Proto jsme k tomu přistoupili, byla po tom poptávka. V dnešní době se ty střepy musí vozit buď do Ostravy, nebo do Frýdku-Místku. Proto jsme tuto službu zahájili a budeme ji provozovat dále.”
Miroslav Sternadel, vedoucí střediska odpadového hospodářství TSH: "Je to nesmírná výhoda v tom, že ušetříme spoustu času u svozu, protože při té staré činnosti, když jsme to vozili do OZO, to je minimálně 20 minut jedna cesta tam a 20 minut cesta zpátky a 20 minut vykládka na místě. O to rychleji svezeme město Havířov, o to toho svezeme více a nepřeplňují se kontejnery. Oni budou svážet k nám, bude se to vážit, máme váhu, aby to bylo spravedlivě rozděleno, komu a co patří. A odvoz toho skla bude CEVYKO zajišťovat odsud a předpokládáme, že tak 150 až 200 tun měsíčně odvezeme.”

Výhodou je, že se lidé se naučili třídit a v zelených kontejnerech je převážně sklo. Občas se objeví plechovka, která ale už patří do stříbrné sběrné nádoby.

Nahlásit chybu


K tématu

V Havířově se příští rok začne stavět velká třídící linka na odpad

10. dubna 2024 20:48 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Už za šest let začne platit konec skládkování využitelného odpadu na klasické skládky. První moderní třídící linku má už v provozu OZO Ostrava. V Havířově se začne stavět v příštím roce.

Analýza ukázala, že v Čeladné netřídí téměř 80 procent odpadu

16. června 2023 10:30 | Čeladná | Petra Dorazilová

Jak snížit množství komunálního odpadu a tím i finanční náklady na jeho svoz a skládkovné se snaží řešit i obec Čeladná. Nechala si proto zpracovat fyzickou analýzu odpadu. Ta ukázala, že v popelnicích končí téměř 80 procent komodit, které by se daly třídit.

Ostrava jako první začíná třídit a využívat směsný odpad. Vytříděný odpad bude přeměněn v teplo a elektřinu

25. října 2023 12:21 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava se může stát vzorem pro celou naši zemi v nakládání s odpady. V areálu společnosti OZO v Kunčicích byla spuštěna třídící linka na směsný komunální odpad. Nová technologie dokáže i ze směsného odpadu získat další materiál vhodný k energetickému i materiálovému využití.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Sociální služby Karviná obnovují vozový park pro pečovatelskou službu

Sociální služby Karviná uspěly ve výzvě projektu IROP z roku 2023 a mohli prostřednictvím dotace zakoupit nové automobily pro pečovatelskou službu.

Karvinští studenti zvládli v rámci náborové akce fyzické testy policistů

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii.Kdo je splnil dostal rok platný certifikát.Pokud se rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

Karviná už potřetí ocenila zdravotníky na zámku Fryštát

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Aktuálně z Karviné: Končí 2. etapa opravy ulice Borovského

Ulice Borovského je nyní průjezdná i v části 2. etapy, tzn. od křižovatky s ulicí Komonautů po ulici Na Kopci, kde byl vybudován nový kruhový objezd.

Devadesát zdravotníků Karvinské hornické nemocnice se učilo bránit proti agresi pacientů

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí,jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušenéhopolicejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

Mladí hasiči závodili v Havířově v požárním útoku a štafetě uzlů

Sbor dobrovolných hasičů Havířov-Město se stal organizátorem osmého kola Mládežnické ligy okresu Karviná. Do soutěže v požárním útoku a v uzlové štafetě se zapojilo 9 družstev mladších žáků a 15 družstev starších žáků.

Už příští rok začne v Havířově stavba Centra pro využití komunálního odpadu
Vydáno 10. dubna 2024 13:48, Havířov, Bára Kelnerová
Už za šest let začne platit konec skládkování využitelného odpadu na klasické skládky. První moderní třídící linku má už v provozu OZO Ostrava. V Havířově se začne stavět v příštím roce.

CEVYKO - Centrum pro využití komunálního odpadu už odevzdalo na krajský úřad zpracovanou studii na posuzování vlivů na životní prostředí. Třídící linka se začne stavět na bývalém kališti dolu František v Havířově-Prostřední Suché.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: "V současné době také probíhá už projektování samotné stavby, máme vybrané projektanty. Předpokladem je, že na konci letošního roku by mělo být požádáno o stavební povolení a samotné zahájení stavby máme naplánováno na druhou polovinu příštího roku, s tím, že uvedení do provozu je naplánováno v druhé polovině roku 2026.”

V CEVYKU se bude třídit veškerý odpad, který se hodí k materiálové recyklaci. Komunální odpad, plasty, papír, i velkoobjemový odpad. Zbytek složek poslouží jako palivo, které může nahradit uhlí. Na klasickou skládku bude moci být uskladněno maximálně do deseti procent zbylého odpadu. Do projektu je zapojena společnost ASOMPO tedy obce Novojičínska, Havířov a spolek, který tvoří například obce Rychvald, Orlová, Horní Suchá a další.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: "Obce pak mají jistotu, že budou mít možnost umístit ty své odpady do toho zařízení a pro ně kapacita vždy bude. Samozřejmě, že ještě nějaká volná kapacita je, ale není už jí příliš mnoho.”

Už nyní CEVYKO získalo také nově povolení pro nakládání se sklem, které se bude z okolních obcí svážet do havířovských technických služeb.

Václav Zyder, ředitel společnosti CEVYKO: "Cílem vlastně je, poskytnout okolním obcím a městům, případně svozovým organizacím možnost z jejich malokapacitních svozových vozidel, umístit tento odpad k nám a my následně zabezpečíme jeho přepravu velkokapacitními kamiony do skláren přímo k recyklaci. Takové zařízení v tomto regionu, v okrese Karviná, není. Proto jsme k tomu přistoupili, byla po tom poptávka. V dnešní době se ty střepy musí vozit buď do Ostravy, nebo do Frýdku-Místku. Proto jsme tuto službu zahájili a budeme ji provozovat dále.”
Miroslav Sternadel, vedoucí střediska odpadového hospodářství TSH: "Je to nesmírná výhoda v tom, že ušetříme spoustu času u svozu, protože při té staré činnosti, když jsme to vozili do OZO, to je minimálně 20 minut jedna cesta tam a 20 minut cesta zpátky a 20 minut vykládka na místě. O to rychleji svezeme město Havířov, o to toho svezeme více a nepřeplňují se kontejnery. Oni budou svážet k nám, bude se to vážit, máme váhu, aby to bylo spravedlivě rozděleno, komu a co patří. A odvoz toho skla bude CEVYKO zajišťovat odsud a předpokládáme, že tak 150 až 200 tun měsíčně odvezeme.”

Výhodou je, že se lidé se naučili třídit a v zelených kontejnerech je převážně sklo. Občas se objeví plechovka, která ale už patří do stříbrné sběrné nádoby.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000042497/uz-pristi-rok-zacne-v-havirove-stavba-centra-pro-vyuziti-komunalniho-odpadu